Sławomir Broniarz o nowym ministrze. "Dla nas najistotniejsze, co będzie miał do powiedzenia nauczycielom"

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz, zwrócił się do nowego ministra z prośbą: "Oczekujemy spokoju, przewidywalności, a nie batalii ideologicznej."

Sławomir Broniarz, prezes ZNP, wypowiedział się na temat nowego ministra edukacji - Przemysława Czarnka. W swojej wypowiedzi dla portalu Głos Nauczycielski Broniarz stwierdził, że dla nauczycieli najważniejsze jest to, co nowy minister ma do powiedzenia w sprawie sytuacji zawodowej i finansowej polskich nauczycieli, także tych pracujących w szkolnictwie wyższym (teraz resort ma być wspólny). Broniarz ma wątpliwości co do tego, ile z rzeczy, które zapowiadał Czarnek jeszcze jako poseł ma zamiar zmienić i zrealizować już jako minister. 

Intryguje nas odpowiedź na pytanie, ile było we wcześniejszych wystąpieniach i wypowiedziach posła Czarnka takiego spektaklu politycznego odgrywanego na potrzeby własnego elektoratu, a ile własnych twardych opinii, które będą realizowane w działalności ministerialnej.

- powiedział. Sławomir Broniarz, jako prezes ZNP, chciałby się też dowiedzieć, jakie plany ma nowy minister w sprawie rozwiązania fundamentalnych problemów związanych z edukacją m.in. funkcjonowania szkół w dobie pandemii czy nowoczesnej podstawy programowej. Zwrócił się także z prośbą do Przemysława Czarnka: 

Sławomir Broniarz ma obawy dotyczące zmian, jakie planuje nowy minister.Sławomir Broniarz ma obawy dotyczące zmian, jakie planuje nowy minister. Shutterstock

Życzylibyśmy sobie, aby minister nie wciągał szkół do walki ideologicznej czy politycznej, żeby nie próbował wcielać w życie poglądów, które wielokrotnie wygłaszał, bo szkoły tego nie chcą. Oczekujemy spokoju, przewidywalności, a nie batalii ideologicznej.

- dodał. Nic dziwnego, że zarówno sam Sławomir Broniarz, ZNP, jak i wszyscy inni nauczyciele mają wielkie obawy dotyczące decyzji, jakie w najbliższym czasie podejmie nowy minister. Szkolnictwo znajduje się teraz w niezwykle trudnej i wymagającej rozwagi sytuacji, głównie z racji trwającej epidemii koronawirusa, która sprawia, że niczego tak naprawdę nie można być pewnym, nawet w najbliższej przyszłości.   

Zobacz wideo Katarzyna Hall: Szkoła powinna mieć możliwość elastycznego reagowania
Więcej o: