Zasiłek opiekuńczy. Możesz ubiegać się o niego tylko w wyjątkowych sytuacjach

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał do 20 września. Rząd nie zdecydował się na przedłużenie świadczenia. Są jednak sytuacje, w których można wystąpić o zasiłek opiekuńczy. Kto może się o niego starać?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 20 września 2020 roku

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany rodzicom, którzy w związku z pandemią COVID-19 zdecydowali się samodzielnie sprawować opiekę nad dziećmi do lat ośmiu, był wypłacany praktycznie od początku pandemii. Zgodnie z danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rząd wypłacił z tego tytułu około 1,3 mln dodatkowych zasiłków opiekuńczych. Całość opiewała na kwotę 912 mln złotych.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Zasiłek opiekuńczy dla rodziców uczniów wrócił, ale obowiązywał krótko. Co dalej?

Sytuacja zmieniła się we wrześniu. Rozpoczął się rok szkolny, dzieci wróciły do szkół. Nie było więc potrzeby przedłużenia dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jednak przepisy pozostawiły furtkę. Kiedy można starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Zasiłek opiekuńczy po 20 września 2020 roku

Obecnie zasiłek opiekuńczy jest przyznawany zgodnie z dotychczasowymi – obowiązującymi jeszcze przed pandemią – przepisami.

Oznacza to, że w przypadku nieprzewidzianego, nagłego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a nawet choroby niani, z którą rodzice mają podpisaną umowę zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat ośmiu. Świadczenie można pobierać przez łączny okres 60 dni w roku. Co ważne jest to 60 dni na wszystkie dzieci.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Becikowe, zasiłki rodzinne, 500+, 300 zł na szkolną wyprawkę. Sprawdź, ile pieniędzy możesz dostać na dziecko

Zasiłek opiekuńczy po 20 września dla dzieci niepełnosprawnych

Ponadto, zgodnie z informacjami podanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zasiłek opiekuńczy przyznawany rodzicom dzieci niepełnosprawnych lub lub wymagających opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, jest przyznawany aż do 18. roku życia. Jednak w skróconym wymiarze 30 dni.

Więcej o: