Polscy nauczyciele jednymi z najgorzej zarabiających w Europie. Raport OECD

Polscy nauczyciele są jednymi z najgorzej wynagradzanych w Europie. Tak wynika z najnowszej edycji raportu "Education at a Glance 2020" przygotowanego przez ekspertów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Nauczyciele w Polsce mają skandalicznie niskie pensje? Raport OECD

1 września płace polskich nauczycieli wzrosły o sześć procent. To minimum, które proponował w projekcie minister edukacji. Nadal jednak zarobki polskich nauczycieli są bardzo niskie w porównaniu do pensji pedagogów z innych krajów europejskich. 

Eksperci OECD przygotowali raport, w którym porównali zarobki nauczycieli w krajach na różnym stopniu rozwoju. Przeliczyli wynagrodzenia w oświacie na dolary, uwzględniając siłę nabywczą pieniądza w każdym z tych krajów. Zebrali informacje na temat zarobków nauczycieli szkół podstawowych w środku ich kariery zawodowej, czyli po przepracowaniu w szkole 15 lat. 

Polscy nauczyciele otrzymują 60 proc. średniej pensji nauczyciela w UE 

Polscy nauczyciele z roczną pensją 27 879 dolarów znajdują się na piątym miejscu od końca listy w Europie. Mniej zarabiają tylko nauczyciele z Grecji (26 782 dolary), z Węgier (20 890 dolarów), Słowacji (21 040 dolarów) i Czech (26 425 dolarów). Wynagrodzenie nauczyciela w Polsce to ok. 59 proc. średniej pensji nauczyciela w Unii Europejskiej (47 103 dolarów) i w krajach OECD (46 801 dolarów).

Najwyższe wynagrodzenie otrzymują nauczyciele w Luksemburgu – 102 630 dolarów, w Niemczech – 77 638 dolarów i w Holandii – 64 867 dolarów. W Finlandii zarobki nauczycieli z 15-letnim stażem wynoszą ok. 43 345 dolarów, w Danii – 57 859, Francji – 38 173, Irlandii – 62 179.

- Wynagrodzenia pracowników oświaty, w szczególności zaś nauczycieli i dyrektorów szkół, stanowią największy pojedynczy koszt w edukacji. Nauczycielskie wynagrodzenia jednak mają też bezpośredni wpływ na atrakcyjność zawodu nauczyciela. Wpływają na decyzje o podjęciu kształcenia w tym kierunku, wyborze zawodu po ukończeniu studiów czy też o powrocie do zawodu nauczyciela po ewentualnym przerwaniu kariery. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższe zarobki nauczycieli, tym mniej osób decyduje się na odejście z zawodu – ocenili eksperci OECD.

Ostatnio pisaliśmy o tym, że polscy nauczyciele odchodzą ze szkół. Powodem jest nie tylko obawa o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii, lecz także niskie zarobki i brak współpracy z rodzicami. Zobacz: Nauczyciele odchodzą ze szkół. Nie chcą "przyjmować na twarz żali i frustracji rodziców".

Więcej o: