Lekcje ZUS dla dzieci. Instytucja będzie uczyła najmłodszych m.in. jak się ubezpieczać

W szkole dużo czasu poświęca się na literaturę, biologię, matematykę czy chemię. Często brakuje jednak zajęć praktycznych, takich, które ułatwią dzieciom i młodzieży wejście w dorosłość. Nawet osoby dobrze wykształcone miewają bowiem problem z rozliczeniem PIT-u czy załatwieniem spraw w banku. ZUS wychodzi naprzeciw tym potrzebom i angażuje się w edukację najmłodszych. Czego dotyczą lekcje z ZUS?

Lekcje ZUS – czego dotyczą spotkania z ekspertami?

W tym roku już po raz piąty eksperci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzą „lekcje z ZUS” w szkołach podstawowych. Specjaliści odwiedzą wybrane placówki oświatowe i opowiedzą o wielu ważnych kwestiach. Poruszą temat nie tylko tego, jak działają ubezpieczenia społeczne, lecz także opowiedzą o tym, co to jest solidaryzm społeczny i na czym polega budowanie postaw odpowiedzialnego społeczeństwa. ZUS zamierza wytłumaczyć także dzieciom, dlaczego warto się ubezpieczać i podjąć pracę.

Chcemy, by uczniowie wiedzieli, że podleganie ubezpieczeniom społecznym daje im gwarancję wsparcia finansowego w sytuacjach nagłych zdarzeń losowych, jak chociażby choroba własna czy członka rodziny, długotrwała niezdolność do pracy, wypadek w pracy. Ubezpieczenia społeczne to też możliwość otrzymania comiesięcznej wypłaty w postaci zasiłku macierzyńskiego, gdy zostajemy z nowo narodzonym dzieckiem w domu. To tylko niektóre aspekty zagadnień, których nie ma w programie edukacyjnym w szkołach

- przekonuje w rozmowie z bezprawnik.pl regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, Beata Kopczyńska.

Lekcje ZUS – które szkoły odwiedzą specjaliści?

Szkoły, które chcą wziąć udział w projekcie, mogą zgłosić się do koordynatorów ds. komunikacji społecznej i edukacji w najbliższych oddziałach ZUS.

Zobacz wideo Nauczyciel roku 2018: Nie ukryjemy się przed wirusem pod peleryną niewidką

Dodatkowo nauczyciele w każdej chwili mogą zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o bezpłatne pakiety edukacyjne, pomoc specjalistów, którzy chętnie wyjaśnią trudne zagadnienia z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Więcej o: