W tym roku już po raz piąty eksperci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzą „lekcje z ZUS” w szkołach podstawowych. Specjaliści odwiedzą wybrane placówki oświatowe i opowiedzą o wielu ważnych kwestiach. Poruszą temat nie tylko tego, jak działają ubezpieczenia społeczne, lecz także opowiedzą o tym, co to jest solidaryzm społeczny i na czym polega budowanie postaw odpowiedzialnego społeczeństwa. ZUS zamierza wytłumaczyć także dzieciom, dlaczego warto się ubezpieczać i podjąć pracę.
Chcemy, by uczniowie wiedzieli, że podleganie ubezpieczeniom społecznym daje im gwarancję wsparcia finansowego w sytuacjach nagłych zdarzeń losowych, jak chociażby choroba własna czy członka rodziny, długotrwała niezdolność do pracy, wypadek w pracy. Ubezpieczenia społeczne to też możliwość otrzymania comiesięcznej wypłaty w postaci zasiłku macierzyńskiego, gdy zostajemy z nowo narodzonym dzieckiem w domu. To tylko niektóre aspekty zagadnień, których nie ma w programie edukacyjnym w szkołach
- przekonuje w rozmowie z bezprawnik.pl regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, Beata Kopczyńska.
Szkoły, które chcą wziąć udział w projekcie, mogą zgłosić się do koordynatorów ds. komunikacji społecznej i edukacji w najbliższych oddziałach ZUS.
Dodatkowo nauczyciele w każdej chwili mogą zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o bezpłatne pakiety edukacyjne, pomoc specjalistów, którzy chętnie wyjaśnią trudne zagadnienia z zakresu ubezpieczeń społecznych.