Specjalny zasiłek opiekuńczy 2020. Komu przysługuje i jak go uzyskać?

Powrót uczniów do szkół odbywa się w trudnych warunkach. Możliwe, że niektóre z placówek będzie trzeba zamknąć w związku z pojawieniem się zakażeń koronawirusem. Powraca więc specjalny zasiłek opiekuńczy 2020. Kto będzie mógł go otrzymać?

Specjalny zasiłek opiekuńczy wiosną

W 2020 roku specjalny zasiłek opiekuńczy wypłacany był w czasie zamrożenia życia gospodarczego i społecznego, które skutkowało również zamknięciem żłobków, szkół, przedszkoli i klubów dziecka. Otrzymywali go rodzice, którzy nie mając innego wyjścia musieli podjąć opiekę osobiście. Z czasem świadczenie rozszerzono na rodziców osób niepełnosprawnych, którzy również musieli zrezygnować z bieżącej pracy dla opieki nad członkiem rodziny.

Zobacz też: Zasiłek opiekuńczy przez Internet. Jakie formalności trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek?

Specjalny zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje? Dzieci do lat 8

Powrót specjalnego zasiłku opiekuńczego wiąże się z możliwością wystąpienia problemów związanych z funkcjonowaniem szkolnictwa w warunkach trwającej epidemii. Podstawę prawną stanowi Rozporządzenie Rady Ministrów z 27 sierpnia 2020 roku. Specjalny zasiłek opiekuńczy 2020 przysługuje:

  • w przedziale czasu pomiędzy 1 a 20 września 2020
  • rodzicom dzieci do lat 8
  • warunkiem jest zamknięcie z powodu koronawirusa szkoły, przedszkola lub żłobka, do którego uczęszcza dziecko i brak możliwości sprawowania nad nim opieki przez jedno z rodziców lub opiekunów prawnych bez rezygnacji ze świadczenia pracy w tym czasie
  • w sytuacji, gdy brak jest również możliwości sprawowania opieki przez nianię
  • gdy szkoła lub placówka opiekuńcza nie może zająć się dzieckiem przez pełny czas trwania lekcji, bo np. odbywają się one w systemie hybrydowym 

Specjalny zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje? Opieka nad dziećmi i osobami niepełnosprawnymi

Specjalny zasiłek opiekuńczy otrzymają również ubezpieczeni pracownicy, zajmujący się dziećmi i osobami dorosłymi niepełnosprawnymi, których szkoły lub placówki opiekuńcze zostały zamknięte z powodu epidemii lub nie w pełni realizują swoje zadania. Mowa jest o rodzicach lub opiekunach dzieci i osób dorosłych, które są w wieku:

  • do 16 lat i posiadają orzeczenie o niepełnosprawności
  • do 18 lat i posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego
  • osób dorosłych wówczas, gdy placówki, do których uczęszczały zostały zamknięte lub np. ograniczono w nich miejsca z powodu epidemii.
Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Specjalny zasiłek opiekuńczy - wysokość świadczenia

Wysokość specjalnego zasiłku opiekuńczego ustalono na poziomie 80 proc. wynagrodzenia. Liczy się go za każdy dzień pomiędzy 1 a 20 września 2020, w którym rodzic lub opiekun utracił przychody w związku z opieką nad dzieckiem. 

Specjalny zasiłek opiekuńczy: jak uzyskać świadczenie? 

Sposób przyznawania specjalnego zasiłku opiekuńczego 2020 nie zmienił się w porównaniu do trybu funkcjonującego w pierwszej połowie roku. Uzyskanie go wymaga złożenia oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem u swojego płatnika składek (pracodawcy, zleceniodawcy). Osoby prowadzące działalność gospodarczą są zobligowane do złożenia stosownego pisma w ZUS. Warto pamiętać, że wprawdzie moment złożenia oświadczenia jest dowolny, ale musi ono trafić do ZUS. Bez niego nie ma podstaw do wypłacenia pieniędzy. 

Zobacz też: Zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem do 8 lat. Komu przysługuje i jak go otrzymać?

Więcej o:
Copyright © Agora SA