Zasiłek opiekuńczy a COVID-19. Do kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Od 1 września rodzice znów mogli wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on wszystkim tym, których dzieci nie ukończyły ósmego roku życia. O zasiłek opiekuńczy COVID-19 mogą wystąpić oczywiście także rodzice dzieci niepełnosprawnych. Do kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 1 września do 20 września

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą pobierać rodzice najmłodszych dzieci. Rząd wystąpił z taką propozycją już na początku pandemii. Zasiłek przysługiwał aż do 26 lipca. Przerwa w swiadczeniu była krótka. Trwała zaledwie miesiąc.

Ponownie można starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy już od 1 września. Obecnie przysługuje on do 20 września. Prawdopodobnie zostanie przedłużony o kolejne trzy tygodnie – tak było w przypadku dodatkowego zasiłku opiekuńczego przyznawanego przed wakacjami.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy COVID-19 – komu przysługuje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w sytuacji zamknięcia żłobka, klubiku dziecięcego, przedszkola, szkoły lub jakiekolwiek innej placówki, do której uczęszcza dziecko.   To niezmienne zasady, które obowiązują od samego początku wypłacania świadczenia.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kto może starać się o świadczenie?

Jak czytamy na stronie gov.pl, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje, gdy:

  • placówki nie mogą  zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania np., gdy lekcje odbywają się w trybie hybrydowym - część dzieci uczy się w szkole, a część w domu;
  • nie ma możliwości zapewniania opieki przez nianię.

Te same warunki obowiązują w przypadku dzieci do lat 16, które są niepełnosprawne, a także do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Zasiłek opiekuńczy COVID-19 – wniosek

Zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy także nie uległy modyfikacji. Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy COVID-19 należy złożyć u pracodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem.

Z kolei osoby prowadzące działalność pozarolniczą muszą złożyć oświadczenie w ZUS. Można zrobić to drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.