Sanepid mówi jasno. Do szkół wrócą dzieci również z terenów objętych czerwoną strefą
Przypominamy, że obecnie czerwoną strefą objętych jest siedem powiatów i miast. Na tych terenach obowiązuje zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych, targów, kongresów, zamknięte są parki rozrywki, w kinach może być zajęta jedynie jedna czarta miejsca, a wesela można organizować na maksymalnie 50 osób. Minister edukacji Dariusz Piątkowski zadecydował jednak, że uczniowie wrócą do klas, a decyzję o ewentualnym wprowadzeniu nauczania hybrydowego lub całkowicie zdalnego będą mogli podjąć dyrektorzy, ale tylko po zaakceptowaniu takiego rozwiązania przez sanepid.
Powrót do szkół dzieci mieszkających w czerwonych strefach
Okazuje się jednak, że sanepid niechętnie wyraża zgodę na wprowadzenie edukacji zdalnej. Dowodem tego jest pismo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będące odpowiedzią na prośby dyrektorów o zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach w Rybniku, które opublikowała na swoim profilu na Twitterze była minister edukacji Krystyna Szumilas. Sanepid podkreślił w nim, że fakt, iż powiat został uznany za żółty lub czerwony nie jest czynnikiem decydującym o ograniczeniu nauczania stacjonarnego i nie jest wystarczającym powodem do zamknięcia szkół.
Opinia PPIS w Rybniku, dotycząca zawieszenia zajęć stacjonarnych w szkołach na rzecz zajęć hybrydowych lub zdalnych, będzie uwzględniała lokalną sytuację epidemiologiczną z uwzględnieniem liczby przypadków osób/dzieci zakażonych COVID-19 lub wystąpieniem ognisk epidemiologicznych w placówkach
- tłumaczy sanepid.
Są jednak miejscowości, które już zapowiedziały wprowadzenie edukacji zdalnej. Należy do nich, chociażby Zakopane. Ze względu na turystyczny charakter miasta i fakt, że wielu mieszkańców we wrześniu, po szczycie sezonu, nadal planuje urlopy i wyjazdy w góry, postawiono, że uczniowie rozpoczną tam naukę tradycyjną dopiero 28 września.
Decyzja o otwarciu szkół z końcem września opublikowana na stronie zakopane.pl miała być szeroko konsultowana ze środowiskiem zakopiańskich dyrektorów, nauczycieli, lekarzy i rodziców. W komunikacie nie ma jednak informacji dotyczących tego, czy decyzja ta została skonsultowana z lokalnym sanepidem, a według wytycznych MEN powinna być. Przypominamy, że obecnie powiat tatrzański jest objęty tzw. żółtą strefą, gdzie odnotowano podwyższoną liczbę osób zakażonych koronawirusem.
Powrót do szkół nie odbędzie się 1 września również w dwóch podstawówkach w Sławnie, w województwie zachodniopomorskim. Tam dzieci rozpoczną naukę dopiero 7 września. Dyrektorzy tych placówek nie poprosili sanepidu o zgodę na opóźnienie zajęć stacjonarnych, gdyż skorzystali ze swojego uprawnienia do ustalenia kilku dni w ciągu roku, jako wolnych od szkoły. Swoją decyzję uargumentowali zagrożeniem epidemiologicznym.
-
Nietrafione zabawki dla dziecka. "Z mężem wyjmowaliśmy je 20 godzin. To był koszmar"
-
Polska mama z Austrii: Do porodu potrzebowałam jedynie własnej szczoteczki do zębów
-
Kasia Tusk pokazała zdjęcie z córką. "Dasz dziś chwilę popracować?"
-
Kiedy wracamy do szkoły 2021? Andrusiewicz: "Na pewno teraz nie może zapaść decyzja o powrocie wszystkich dzieci do szkół"
-
Kiedy wypłata 13 emerytury 2021? Seniorzy już niedługo mogą liczyć na przypływ gotówki
- Zęby mleczne - jak dbać i od kiedy leczyć mleczaki? [Fluoryzacja, lapisowanie, lakowanie]
- Niedziele handlowe 2021. Czy 28 lutego sklepy są otwarte?
- Trzy słowa, kategoria: film animowany. Rozpoznasz, o jaki tytuł pytamy?
- Płaskostopie - poznaj rodzaje i przyczyny deformacji, a także skuteczne ćwiczenia stóp
- Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać