Wyniki matur 2020. Pierwszy raz maturzyści poznają je tak późno

Matura 2020 przebiegała w reżimie sanitarnym. Odwołano także egzaminy ustne. Pandemia COVID-19 pokrzyżowała wiele planów, także kalendarz egzaminów. W związku z tym maturzyści otrzymują wyniki matur 2020 wyjątkowo późno. Jak wpłynie to na rekrutacje na studia?

Wyniki matur 2020. Wyjątkowo późno w tym roku

W marcu 2020 roku rząd zdecydował o zamknięciu szkół, przedszkoli czy żłobków. O ile młodsi uczniowie na początku z pewnością cieszyli się na chwilową przerwę w nauce, to maturzyści od razu obawiali się o swoją dalszą edukację. Już za chwilę mieli kończyć szkołę średnią, poprawić ostatnie oceny i przystąpić do egzaminu maturalnego.

Matury od lat odbywają się w maju. Zaczynają się tuż po weekendzie majowym. Ostatnie egzaminy przypadają na koniec miesiąca. Pandemia zmusiła rządzących do przełożenia matury 2020. Ostatecznie odbyła się ona w czerwcu. Pierwsze egzaminy maturzyści pisali 8 czerwca.

Wyniki tegorocznych matur mają być dostarczone uczniom do 11 sierpnia. Poprawki do egzaminu maturalnego będą odbywały się we wrześniu. Ci poprawiający swoje wyniki dostaną je znacznie później, bo dopiero 30 września

- informował jeszcze w maju Dariusz Piontkowski, minister edukacji.

Zobacz wideo Kalendarz matur

W związku z tym, że matury rozpoczęły się z opóźnieniem, także później dostępne są wyniki matury 2020. W tym roku pojawią się nie w szkołach, a na stronie internetowej OKE. Uczniowie mogą się ich spodziewać między 8 a 9 rano.

Aby poznać wyniki matury 2020 należy zalogować się do sytemu. Login i hasło maturzyści dostali w szkołach. Do logowania niezbędny jest także pesel.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Wyniki matur 2020. O której godzinie będą dostępne?

Wyniki matur 2020 a rekrutacja na studia

Wyniki matur 2020 wpłynęły też na terminarz rekrutacji na studia. Na każdej uczelni wygląda to jednak inaczej. Daty złożenia dokumentów różnią się od siebie. Jednak, co ważne, oryginał świadectwa maturalnego należy złożyć osobiście w każdej szkole wyższej.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Co się stanie, jeśli nie zdam matury? "W Polsce mamy trochę zbyt sztywne podejście do życia"

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.