MEN o powrocie do szkoły: Nie nakładamy na szkoły nadzwyczajnych obowiązków

Powrót do szkół już wkrótce. MEN przygotował wytyczne dla placówek. Dariusz Piontkowski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" podkreślił, że to samorządy i dyrektorzy szkół są odpowiedzialni za wprowadzenie zasad bezpieczeństwa do swoich placówek.

- Nie nakładamy na szkoły nadzwyczajnych obowiązków. Przestrzeganie higieny, dezynfekowanie i wietrzenie pomieszczeń, zmiana organizacji zajęć – to działania, które można wdrożyć w każdej placówce, trzeba tylko dopasować je do warunków - powiedział w wywiadzie dla DGP Dariusz Piontkowski.

MEN: Dyrektor ma dopilnować, aby pracownicy obsługi zadbali o czystość sal

Dariusz Piontkowski zapowiedział, że samorządy i dyrektorzy placówek mają zorganizować zajęcia tak, aby były zgodne z wytycznymi. Przypomniał, że rząd zapewnił chętnym placówkom kilkanaście tysięcy bezpłatnych, bezdotykowych i bezpiecznych dyspenserów płynów dezynfekujących.

Dyrektor, zgodnie z wytycznymi GIS, ma zaś dopilnować, aby pracownicy obsługi zadbali o czystość sal, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcję poręczy, klamek czy miejsc, gdzie dzieci spożywają posiłki

- powiedział.

MEN przypomniał, że jedna z wytycznych dla szkół dotyczy zorganizowania zajęć w placówkach w taki sposób, aby nie dopuścić do tworzenia się skupisk w budynku. - Można zorganizować lekcje tak, że w szkole podstawowej młodsi uczniowie zaczynają np. 15 minut wcześniej lub później lekcje od tych starszych. Wtedy można przyjąć, że przerwy dla tych dzieci będą wypadały o równych godzinach, a dla starszych 15 minut później i już mamy podział szkoły na mniejsze grupy - wyjaśnił Piontkowski.

Powrót do szkoły. Wytyczne dla placówek

Jak będzie wyglądał powrót do szkół, dowiedzieliśmy się z konferencji, która odbyła się 5 sierpnia. W planach jest, że 1 września uczniowie przyjdą do placówek, spotkają się z nauczycielami i poznają rozkład zajęć. W kolejnych dniach będą odbywały się lekcje w tych budynkach.

Wytyczne dla placówek zawierają ogólne i szczegółowe zalecenia związane m.in. z organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.

Według zapowiedzi Piontkowskiego, w placówkach podczas zajęć nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa. Nadal będą obowiązywały zasady dezynfekcji pomieszczeń i utrzymywania higieny. Do szkoły będą mogli przychodzić tylko zdrowi uczniowie, to samo będzie dotyczyło nauczycieli. - Chcemy ograniczyć do minimum kontakt z osobami z zewnątrz - podkreślił minister.

Zobacz wideo Szkoły nie są gotowe na drugą falę pandemii. Krytyczna ocena nauczycieli
Więcej o: