Jak będą wyglądały lekcje od września? GIS: Chodzi o rozrzedzenie uczniów

Powrót do szkół już wkrótce. Planowo dzieci mają wrócić do placówek 1 września. Jak podaje rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego - Jan Bondar, w przypadku radykalnych wzrostów zachorowań, na jakiś czas niektóre szkoły przechodziłyby na system pracy zdalnej.

W niedzielę gościem "Polskiego Radia" był rzecznik prasowy GIS. Zapytano go, czy polskie szkoły będą przygotowane na powrót dzieci 1 września i czy dostaną konkretne wytyczne, dotyczące zapobiegania nowym ogniskom COVID-19.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje takie wytyczne, GIS pomaga, doradza. Wskazujemy obszary, które naszym zdaniem powinny być ujęte w tych wytycznych

- podkreślił Jan Bondar.

Powrót do szkół. Stanowisko GIS

Zdaniem rzecznika prasowego GIS wytyczne mają dotyczyć różnych kwestii technicznych, związanych z funkcjonowaniem placówek. Jan Bondar wskazał, że bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniego dystansu między dziećmi.

Chodzi o rozrzedzenie uczniów w miarę możliwości, przesunięcie lekcji w czasie tak, żeby nie dochodziło do kumulacji uczniów w danym momencie. (...) Generalnie tak, jak w innych obszarach życia tu też, jeśli dochodziłoby do wzrostu zachorowań w danym regionie czy w danym powiecie, to ten regionalny, powiatowy mechanizm będzie dotyczył również szkół

 - wyjaśnił. Chociaż w określonych sytuacjach, jak np. radykalny wzrost zachorowań, konkretne placówki przechodziłyby na system pracy zdalnej, według rzecznika prasowego GIS, nie ma większych przeciwwskazań, aby od 1 września dzieci powróciły do szkół.

Zobacz wideo Szkoły nie są gotowe na drugą falę pandemii. Krytyczna ocena nauczycieli
Więcej o: