Cukrzyca typu 2. Są nowe wytyczne dla dzieci i młodzieży

Cukrzyca typu 2 jest poważną chorobą, która rozwija się najczęściej u dorosłych mających problem z nadwagą. Niestety coraz częściej dotyczy także dzieci i młodzieży. Naukowcy z Australii i Nowej Zelandii przygotowali nowe wytyczne dotyczące leczenia cukrzycy typu 2 u dzieci i młodzież. W tej chwili są to zalecenia tylko dla tych dwóch krajów.

Przełom w leczeniu cukrzycy typu 2

Publikacja australijskich naukowców z Uniwersytety w Adelajdzie zawiera pierwsze zalecenia. Naukowcy cały czas pracują nad ostateczną wersją wytycznych dla dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę typu 2. W opublikowanych wynikach zebrano badania przesiewowe, ocenę i przebieg leczenia dzieci przygotowany i opracowany przez największe grono pediatrów, którzy opiekują się dziećmi z cukrzycą (Australasian Pediatric Endocrine Group).

Epidemia otyłości, szczególnie wśród rdzennych przedstawicieli młodzieży, spowodowała wzrost zachorowalności na cukrzycę typu 2, zwłaszcza wśród dzieci w wieku powyżej 10 lat

–  opowiada autorka, dr Alexia Peña, starszy wykładowca z Robinson Research Institute na Uniwersytecie w Adelajdzie i endokrynolog dziecięcy.

Naukowcy zwrócili uwagę na nowy fakt. Komplikacje związane z cukrzycą typu 2 pojawiają się znacznie wcześniej u młodzieży niż u dorosłych. Bardzo prawdopodobne jest też to, że nastolatki będą musieli stosować insulinę już w ciągu kilku lat od diagnozy. Bardzo ważne jest więc jak najwcześniejszej rozpoznanie i leczenie cukrzycy typu 2.

Społeczeństwo musi stawać się bardziej świadome tego, że ta przewlekła choroba może zacząć się wcześnie. Dzieci i młodzież to grupy, które muszą być badane, jeśli znajdują się w grupach wysokiego ryzyka

- tłumaczy dr Peña.

Zobacz wideo Cukrzyca u dzieci - objawy i leczenie

Zmiany w leczeniu cukrzycy typu 2

Do 2020 roku w Australii nie było wytycznych dotyczących diagnozowania czy leczenia cukrzycy typu 2 u dzieci i młodzieży. Pediatrzy posiłkowali się wytycznymi przygotowanymi dla dorosłych. Nowe zalecenia zostały przygotowane przez endokrynologów dziecięcych i dorosłych, instruktorów pielęgniarek diabetologicznych, dietetyków, psychologów, a nawet fizjoterapeutów. Główne zmiany obejmują:

  • Bardzo szczegółowe zalecenia dotyczące opieki nad dziećmi i nastolatkami rdzennymi w Australii i Nowej Zelandii
  • Dokładna kontrola cukrzycy u wszystkich dzieci i nastolatków
  • Dostępność leków nowszej generacji, które do tej pory były zatwierdzone tylko dla dorosłych z cukrzycą typu 2 – oczywiście pod kontrolą endokrynologa dziecięcego
Bardzo ważne jest, aby wczesna diagnoza była poprzedzona poradami, które pomogą im w radzeniu sobie z cukrzycą w sposób, który podkreśla zmiany zachowań ukierunkowane na całą rodzinę.

- komentuje nowe wytyczne dr Peña

Więcej o:
Copyright © Agora SA