Dzieci zatrute rolniczą chemią? Ruszyły badania

200 dzieci z kilku klubów sportowych w Jeleniej Górze zostanie poddanych badaniom na obecność glifosatu w organizmie. To potencjalnie szkodliwy środek chwastobójczy, który jest często używany przez rolników. Celem organizatorów akcji jest doprowadzenie do zakazania stosowania tej substancji w Polsce.

Badania dotyczące glifosatu w powiecie jeleniogórskim

Marcin Bustowski, szef Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej "Solidarni", zamierza przebadać dzieci z powiatu jeleniogórskiego na obecność glifosatu w organizmie: 

We współpracy z trenerami klubów sportowych chcemy przebadać kilkaset uczestniczących w zajęciach dzieci z powiatu jeleniogórskiego i rozpowszechnić akcję na teren całej Polski

– zapowiada w rozmowie z serwisem nj24.pl i dodaje:

Dyskusja o jakości żywności musi być ogólnopolska i mieć wymiar priorytetowy. Glifosat to śmiertelnie groźna trucizna odpowiedzialna za szereg chorób. Wszyscy się nim trujemy przez żywność, głównie importowaną, która miała kontakt z Roundapem, (popularny środek chwastobójczy - przyp. red.) więc wszyscy powinniśmy się przebadać.
Zobacz wideo Nie wszystko, co dziwnie wygląda na etykiecie, jest szkodliwe

Do tak poważnych kroków doprowadziło wykrycie u czteroletniej dziewczynki z Karpacza czterokrotnie wyższego stężenia glifosatu niż dopuszczalny. Nikt nie wie, jak substancja znalazła się w organizmie dziecka. Rodzina nie zajmuje się rolnictwem, mieszka w mieście. Kolejne wyniki badań u kilkorga dzieci z powiatu jeleniogórskiego także okazały się bardzo niepokojące. Takie doniesienia wymagały natychmiastowej interwencji:

Wśród dzieci, których rodzice wcześniej interesowali się problemem glifosatu, nie było ani jednego, z nieprzekroczonym poziomem obecności tej chemii. Stale piszą do mnie dorośli mający złe wyniki badań. Taka sytuacja musi doprowadzić do dyskusji o jakości żywności w Polsce

- powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Marcin Bustowski, inicjator społecznej akcji badań.

Co to jest glifosat?

Glifosat to środek chwastobójczy. Preparaty, które zawierają glifosat powodują zamieranie większości roślin. Dzięki temu są łatwym i tanim sposobem na niszczenia chwastów, w tym także tych wieloletnich, trudnych do likwidacji. Glifosat zwalcza prawie wszystkie chwasty.

Badania na temat glifosatu w toku

W tej chwili z grupy 200 badanych już 63 osoby dostarczyły próbki do laboratorium. Pierwsze wyniki będą znane około 27 lipca 2020 roku. Po ich przeanalizowaniu Bustowski chce wystąpić z apelem do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz służb sanitarnych. Celem akcji jest bowiem wydanie zakazu lub przynajmniej dużego ograniczenia stosowania środków z glifosatem. Takie obostrzenia obowiązują już między innymi w Holandii, Niemczech, Włoszech, Czechach oraz Austrii.

Glifosat jest rakotwórczy?

Marcin Bustowski przebadał się pod kątem obecności glifosatu w organizmie ponad rok temu. Po głośnym skandalu związanym z wykryciem tej substancji w kaszy gryczanej postanowił zrobić badania. Wyniki okazały się zaskakujące. Próbka moczu wykazała obecność glifosatu.

Odżywiam się normalnie. Nie mam kontaktu z uprawami, bo zajmuję się hodowlą zwierząt. Potwierdzają się doniesienia z Niemiec, że my, zwykli konsumenci jesteśmy narażeni na oddziaływanie szkodliwej chemii używanej w przemysłowym rolnictwie

- komentował dla wp.pl Bustowski.

Glifosat zaczął się pojawiać w kolejnych produktach spożywczych – między innymi w kaszy jaglanej czy płatkach owsianych. Według specjalistów środek ten wraz z jedzeniem przenika do organizmu człowieka.

Nie ma pewności, jaka zawartość substancji jest szkodliwa dla zdrowia. Europejska Agencja Chemiczna nie uznała szkodliwości tej substancji. Natomiast Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, która jest związana ze Światową Organizacją Zdrowia, ogłosiła już w marcu 2015 roku, że jest ona "prawdopodobnie rakotwórcza". Tę tezę podtrzymują naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, którzy w 2019 roku przeprowadzili badania, z których wynika, że glifosat zwiększa zachorowanie na raka o 41 proc.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.