Dofinansowanie wakacji z dwóch źródeł. Od czego zależna jest kwota świadczenia?

Pandemia nie tylko pokrzyżowała wakacyjne plany wielu osób, lecz także znacząco wpłynęła na budżet większości gospodarstw domowych. Nie musimy jednak zupełnie rezygnować z urlopu. 15 lipca Sejm uchwalił ustawę, w myśl której rodzice mogą dostać bon turystyczny w wysokości 500 złotych na każde dziecko. Oprócz tego wiele osób może skorzystać z dofinansowania wypoczynku w formie tak zwanych wczasów pod gruszą.

500 złotych na wakacje dla dzieci zamiast 1000 złotych dla wszystkich

Miał być bon 1000 złotych dla każdego pracownika etatowego o dochodach nie wyższych niż 5200 złotych brutto, ale ostatecznie rząd porzucił tę propozycję i skupił się na bonie 500 złotych na każde dziecko. Po licznych poprawkach Sejm uchwalił ustawę. Pieniądze trafią do wszystkich rodzin, którym przysługuje już comiesięczne świadczenie 500 plus. Nie będzie to jednak wypłata gotówki, a jednorazowy bon w postaci elektronicznego kodu o wartości 500 zł. Za te pieniądze rodzice będą mogli opłacić kolonie, obozy, wycieczki czy inne formy wypoczynku najmłodszych. Bon 500 złotych na wakacje będzie ważny do końca 2022 roku.

Co ważne, bon 500 złotych na wakacje przysługuje także tym dzieciom, których rodzice na stałe pracują w innych krajach Unii Europejskiej. Warto też wiedzieć, że dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną bon o podwójnej wysokości, czyli o wartości 1000 złotych.

500 złotych na wakacje dla dzieci – podstawowe zasady

Po licznych poprawkach Sejm uchwalił bon wakacyjny w takiej formule:

  • Ze świadczenia będzie można skorzystać aż do marca 2022 roku.
  • Bonem będzie można opłacić np.: pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym w Polsce.
  • Bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.
  • Na dziecko przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł, natomiast na niepełnosprawne dziecko przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł.
Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

500 złotych na wakacje dla dzieci to nie wszystko

Tradycyjnym wsparciem urlopowych wydatków jest także Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Dotyczy firm, które zatrudniają przynajmniej 50 osób. Jeżeli pracowników jest mniej (od 20 do 50), z wnioskiem o utworzenie funduszu może wystąpić zakładowa organizacja związkowa. ZFŚS wypłaca dofinansowanie wypoczynku, które popularnie nazywane jest wczasami pod gruszą. Kwota świadczenia jest zależna od dochodów.

Środki odkładane w ramach ZFŚS muszą być gromadzone przez pracodawcę na osobnym rachunku bankowym i wykorzystane na wsparcie socjalne pracowników. Firmy, które w tym wyjątkowym czasie planują docenić i zmotywować pracowników, wykorzystując w tym celu ZFŚS, muszą pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem wartość świadczeń finansowanych z tego funduszu powinna być zróżnicowana i uzależniona od sytuacji rodzinnej, materialnej i życiowej zatrudnionych

- tłumaczyła Katarzyna Turska z Sodexo Benefits and Rewards Services Polska w rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim".

500 złotych na wakacje i wczasy pod gruszą

Dofinansowanie wakacji pozwoli wielu rodzinom wyjechać na wspólny urlop. Zapytaliśmy rodziców, na co planują przeznaczyć dodatkowe środki:

To nie są duże pieniądze, ale żadne pieniądze piechotą nie chodzą. Na pewno zapłacimy za część kolonii synów

- mówi Sylwia, mama dziesięcioletnich bliźniaków.

Bon 500 plus wykorzystamy na płacenie za wejście do muzeum czy planetarium. Wybieramy się z dzieckiem do Torunia

- opowiada Krystyna, mama Tadzia.

Na pewno pieniądze na wakacje się przydadzą. Wydamy je na przykład na noclegi

- mówi Krzysztof, tata Zosi i Julki.

Więcej o: