Niechętni szczepieniom rodzice skarżą się na przedszkola. Sąd wydał decyzję nie po ich myśli

Rodzice niepopierający szczepień dla dzieci złożyli skargę do sądu przeciwko miastu Warszawa. Wojewódzki Sąd Administracyjny po rozpatrzeniu sprawy poinformował, czy proces jest zgodny z zasadami wynikającymi z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy niezaszczepione dzieci mogą pójść do przedszkola?

Rodzice często zastanawiają się, czy można odmówić przyjęcia do przedszkola dziecka, które nie jest szczepione według kalendarza szczepień?

Od stycznia 2020 roku do stołecznych przedszkoli w Warszawie przyjmowane są wyłącznie dzieci, które poddane zostały obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Wyjątkiem są dzieci, które nie mogą być szczepione z powodu przeciwwskazań medycznych. Część rodziców, która nie szczepi swoich dzieci, nie zgodziła się z tym pomysłem i skierowała w tej sprawie skargę do sądu przeciwko miastu.

Decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpatrzeniu sprawy uznał, że skarga jest nieuzasadniona, a proces rekrutacji jest zgodny z zasadami wynikającymi z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Sąd uargumentował swoją decyzję tym, że Konstytucja RP gwarantuje ochronę zdrowia obywateli, w szczególności zwracając uwagę na dobro dziecka, jego prawa do zdrowia i życia. Wskazuje również na konieczność zapewnienia przez państwo szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom i zwalczaniu chorób epidemiologicznych. Sąd zadecydował, iż rodzice, którzy nie szczepią swoich dzieci, muszą liczyć się z konsekwencjami. Nie mogą oni wymagać, aby ich dzieci były traktowane tak samo, jak dzieci rodziców, którzy przestrzegają ustawowych obowiązków.

Zobacz wideo Grzesiowski: gdyby nie szczepienia, po wojnie nie byłoby połowy Polaków
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.