Bon na wakacje nie dla wszystkich dzieci. Komu nie przysługuje bon turystyczny i dlaczego?

500 zł na wakacje miało wspierać branżę turystyczną i polskie rodziny. Okazuje się, że bon na wakacje nie jest dla każdego. Kto dostanie, a komu nie należy się bon turystyczny?

Bon na wakacje - ile będzie wynosił?

Pierwsze informacje na temat bonu turystycznego pojawiły się w maju. Początkowo miał wynosić 1000 zł. Bon ma na celu dofinansowanie wakacji każdemu, kto jest zatrudniony na umowę o pracę i zarabia miesięcznie mniej niż 5200 zł brutto. Początkowe obiecywane 1000 zł zostało zastąpione obietnicą Andrzeja Dudy, który podczas wiecu wyborczego zapowiedział 500 zł na wakacje dla dzieci.

500 na wakacje - dla kogo? Na co można wykorzystać?

Bon na wakacje 2020 będzie dla dzieci do 18. życia i będzie jednorazowy. Nie będzie można go wymienić na gotówkę. Ma być ważny do końca 2022 roku. Bonem na wakacje można opłacić dowolną usługę turystyczną. Może być to zarówno opłacenie noclegu w hotelu, jak i opłata usług gastronomicznych. 

Bon na wakacje - komu się nie należy?

Bonu na wakacje nie dostaną dzieci, których rodzice pracują za granicą i pobierają odpowiednik polskiego bonu w innym kraju. Powodem jest to, iż bon turystyczny łączy się ze świadczeniem 500 plus, którego takie osoby również nie mają prawa pobierać. Bonu turystycznego nie dostaną również osoby, które czekają na przyznanie świadczenia 500 plus. Ustawą w sprawie bonu zajmuje się Senat. Poprawkę w tej sprawie złożyła wicemarszałek Senatu Maria Koc. Bon miałby przysługiwać na wszystkie polskie dzieci, których rodzice pracują na terenie UE. Jeżeli poprawka będzie zatwierdzona, musi jeszcze przyjąć ją Sejm.

Zobacz wideo Senator Marcin Bosacki o bonie turystycznym: Postaramy się poprawić projekt ustawy, żeby emeryci i renciści też mogli z niego skorzystać

Od kiedy będzie wypłacany bon na wakacje?

Pieniądze będą wypłacane jak dotychczasowe 500 plus - poinformował prezydent Andrzej Duda w Stalowej Woli. Bon wakacyjny będzie realizowany w formie kodu elektronicznego, który będzie można realizować jedynie w firmach turystycznych, które przystąpią do programu.

Gdzie złożyć wniosek o bon turystyczny

Aby dostać bon na wakacje, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Więcej o: