Wakacje i koniec roku szkolnego już za kilka godzin!

Wakacje i koniec roku szkolnego już za chwilę! To właśnie dzisiaj nadejdzie długo wyczekiwany przez wszystkich uczniów i nauczycieli czas odpoczynku od nauki.

Wakacje i koniec roku szkolnego: odliczanie

Koniec roku szkolnego i nadchodzące po nim wakacje to moment, na który zawsze z utęsknieniem czekają uczniowie. W roku szkolnym 2019/2020 wielkie odliczanie rozpoczęło się już w trakcie samoizolacji spowodowanej epidemią koronawirusa. Wtedy rozpoczął się proces zdalnej nauki, w którym zarówno uczniowie, jak i nauczyciele stanęli przed zupełnie nowym wyzwaniem. Choć z pewnością była to interesująca przygoda, wszyscy czekali na przerwę od niecodziennych zmagań i letnie wakacje, zwłaszcza że nie do końca było wiadomo, kiedy zakończą rok szkolny oraz czy i w którym momencie powrócą do nauki w szkolnych ławkach. Nauka w domu rozpoczęła się już w marcu, kiedy dzieci, z uwagi na ryzyko zarażenia, nie mogły uczęszczać do szkoły. Poza jej murami spędziły więc blisko trzy miesiące. Teraz zostało im tylko kilka godzin, by pożegnać stary rok.

Nietypowa sytuacja spowodowana epidemią koronawirusa sprawiła, że wszyscy chcieliśmy wrócić jak najszybciej do normalności. Szczególnie jednak za ''wolnością'' tęsknili właśnie najmłodsi i młodzież. Nadciągające wakacje pozwolą im bowiem nie tylko odpocząć od nauki w domu, ale też spotkać się z przyjaciółmi, których mogli długo nie widzieć. To będzie także doskonała okazja do wymiany spostrzeżeń na temat tego, co działo się przez ostatnie miesiące.

Zobacz też: Podziękowania dla nauczycieli na zakończenie roku szkolnego. Wzruszające, rymowane, najlepsze podziękowania

Ile dni do wakacji? Statystyki

Ile dni do wakacji? Wakacje po roku szkolnym 2019/2020 rozpoczynają się dzisiaj, czyli 26 czerwca i prawdopodobnie potrwają do 31 sierpnia. Z tego powodu będą nieco krótsze niż w roku szkolnym 2018/2019, kiedy trwały od 21 czerwca do 31 sierpnia i w roku 2017/2018, kiedy miały swój początek 23 czerwca i koniec 31 sierpnia. Wszystko wskazuje więc na to, że w tym roku dzieci będą nieco krócej odpoczywać od nauki.

Zobacz wideo Sprawdź, jak będą wyglądać kolonie i obozy dla dzieci w tym roku

Kiedy koniec roku szkolnego i rozpoczęcie wakacji?

Kiedy koniec roku szkolnego i rozpoczęcie wakacji? W szkołach będzie to piątek 26 czerwca 2020 roku. Od tego czasu rozpoczyna się letni wypoczynek, a podczas urlopów siły mogą zregenerować zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Kończy się także rok akademicki na uczelniach, choć tam data różni się od tej w kalendarzu szkolnym i należy uznać za nią 30 września (wtedy kończy się sesja poprawkowa). Również na uczelniach przez ostatnie miesiące prowadzono zajęcia dydaktyczne w trybie zdalnym. Z powodu epidemii, podobnie jak w szkołach, studenci nie spotykali się na zajęciach w gmachu uczelni, a uczyli się ze swojego domu, korzystając z materiałów udostępnianych im przez wykładowców. Choć w roku akademickim i szkolnym 2019/2020 sytuacja stała się nietypowa, i uczniowie, i studenci, będą mogli cieszyć się wakacjami. W przypadku studentów to, kiedy zacznie się ich przerwa międzysemestralna, zależy od tego, czy zdadzą egzaminy w czasie sesji, czy dopiero we wrześniu.

Zobacz też: Podziękowania dla rodziców na koniec roku szkolnego od dyrekcji, wychowawców i uczniów

Ile dni do końca roku szkolnego?

Ile dni do końca roku szkolnego nam pozostało? Rok szkolny 2019/2020 skończy się dzisiaj, natomiast na zakończenie kolejnego, który, według najnowszych doniesień, rozpocznie się tradycyjnie 1 września 2020 roku, przyjdzie nam poczekać równo 365 dni (zakończenie kolejnego roku szkolnego odbędzie się 25 czerwca 2021 roku). Oczywiście, na uczniów będą też czekały przerwy świąteczne – Boże Narodzenie: od 23 grudnia (środa) do 3 stycznia (niedziela) i Wielkanoc: od 1 kwietnia (czwartek) do 6 kwietnia (wtorek). Nie należy też zapominać o feriach zimowych, które w każdym województwie odbędą się w nieco innym czasie.

Zobacz też: Życzenia na wakacje dla dzieci. Czego życzyć uczniom na koniec roku szkolnego?

Więcej o: