Zasiłek opiekuńczy po 28 czerwca - kiedy decyzja?

Do 28 czerwca będą przysługiwać świadczenia z ZUS na opiekę nad dziećmi do ósmego roku życia, których pozostały w domach wraz z rodzicami ze względu na pandemię COVID-19. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej twierdzi, że po 28 czerwca zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony. Kiedy poznamy ostateczną decyzję w tej sprawie?

Zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca – co dalej?

Tarcza Antykryzysowa 4.0 przewidziała zasiłek opiekuńczy dla rodziców do 28 czerwca. Rok szkolny 2019/2020 kończy się 26 czerwca, a wraz z zakończeniem nauki szkoły, przedszkola i żłobki także mają wakacyjną przerwę. W tej sytuacji rodzice dzieci uczęszczających do placówek oświatowych byli już wielokrotnie. Początkowo rząd nie widział powodu konieczności zapewnienia opieki przez rodziców. Dzieci mogą znaleźć się, tak jak w ubiegłych latach, pod opieką dziadków, wziąć udział w koloniach czy obozach.

Jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniło zdanie i przekonuje, że jest szansa na przedłużenie zasiłku opiekuńczego także po zakończeniu roku szkolnego.

Zasiłek opiekuńczy po 28 czerwca. Co się zmieni?

Stanisław Szwed z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w rozmowie z Polską Agencją Prasową, posiłkując się treścią rozporządzenia dotyczącego Tarczy Antykryzysowej 4.0, zapewnił, że istnieje szansa na rozszerzenia przyznawania zasiłku opiekuńczego o kolejne miesiące.

Projektowane przepisy przewidują możliwość dalszego wydłużania prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w drodze rozporządzenia, aby można było przedłużyć przyznawanie zasiłku opiekuńczego o kolejne miesiące w przypadku braku możliwości zapewnienia opieki dzieciom w miesiącach wakacyjnych np. przez żłobki i przedszkola.

Oznacza to, że w okresie wakacyjnym zasiłek opiekuńczy miałby dotyczyć rodziców dzieci pozbawionych ze względu na pandemię COVID-19 opieki w żłobkach i przedszkolach. Nie ma wzmianki o uczniach szkół podstawowych do ósmego roku życia.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Zasiłek opiekuńczy po 28 czerwca. Kiedy decyzja?

To oczywiście nic potwierdzonego. Dalsze ustalenia i szczegóły dotyczące możliwości przedłużania zasiłku opiekuńczego na dzieci zostaną przedstawione w ciągu najbliższych dni. Do 25 czerwca nie potwierdzono żadnych nowych informacji na ten temat.

Więcej o: