Świadectwo dla rodziców za zdalne nauczanie, czyli jak podziękować za wkład rodziców w nauczanie

Świadectwo dla rodziców za zdalne nauczanie może być świetnym wyrazem podziękowania za ich wkład w tegoroczną naukę dziecka. Jak je zrobić? Podpowiadamy.

Świadectwo dla rodziców: nowa moda?

Rok szkolny 2019/2020 przejdzie do historii szkolnictwa jako rok bezprecedensowy. Nigdy dotąd polskie szkoły nie pozostawały zamknięte przez tak długi okres. Po raz pierwszy także doszło do sytuacji, w której uczniowie kontynuowali swoją edukację za pośrednictwem komputerów i nowoczesnych technologii z wykorzystaniem internetu. Nie da się ukryć, że wielką rolę w tym procesie odegrali również rodzice.

Rodzice zawsze wspomagają swoje pociechy w nauce, jednak w kończącym się właśnie roku szkolnym pomoc ta przybrała szczególną formę. Wielu z nich stała się bowiem nauczycielami na drugim etacie, ponieważ po powrocie z pracy musieli zasiąść z dziećmi do lekcji i wytłumaczyć im dokładnie zagadnienia, które nie zostały omówione, bądź pozostały dla dziecka niezrozumiałe mimo zdalnej lekcji z nauczycielem. Za ten włożony trud rodzicom, nauczycielom i uczniom podziękował w specjalnym liście minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Niemniej jednak wiele szkół zdecydowało się na wydanie okazjonalnych świadectw dla rodziców, które stanowią dodatkowy wyraz wdzięczności za ich poświęcenie związane z edukacją ich pociech. 

Podziękowanie rodzicom za zdalne nauczanie: jak powinno wyglądać?

Podziękowanie rodzicom za zdalne nauczanie może przyjąć wiele form. Wiele zależy w tej kwestii od grona pedagogicznego i dyrekcji szkoły. Inicjatywa taka powinna wyjść bowiem właśnie ze strony nauczycieli i uczniów. Część placówek postawiła na tradycyjne, imienne dyplomy, które w dniu zakończenia roku szkolnego trafią w ręce rodziców w tym samym czasie kiedy dzieci i młodzież będą odbierać swoje tegoroczne świadectwa. Niektóre szkoły ograniczają się do wystosowania oficjalnych zbiorczych podziękowań, które umieszczone zostaną na stronie internetowej szkoły lub jej profilu w mediach społecznościowych. Bez względu na to jaką formę przyjmą wyrazy wdzięczności względem rodziców za wsparcie nauczycieli w ich pracy w tym trudnym dla wszystkich czasie, powinny one głośno wybrzmieć w dniu zakończenia roku szkolnego,

Świadectwo dla rodziców. Podziękowanie za zdalne nauczanie: jaką wybrać formę?

Zakończenie roku szkolnego to przeważnie święto uczniów i nauczycieli, w tym roku w dużej mierze jest także szczególnym dniem dla rodziców, którzy poświęcili mnóstwo czasu i pracy by wesprzeć swoje dzieci i ich pedagogów w wysiłkach edukacyjnych. Podziękować im można np.:

  • tworząc list gratulacyjny - imienny list z podziękowaniami będzie zapewne miłym gestem w stronę rodziców
  • wystawiając dyplom z podziękowaniami za zaangażowanie
  • wręczając symboliczne świadectwo za zdalne nauczanie z samymi piątkami za cierpliwość, poświęcony czas i przekazaną wiedzę
  • odznaczając ich medalem dla najlepszego rodzica - nauczyciela.

Jak w przypadku każdej tego typu uroczystości forma podziękowania nie jest aż tak istotna jak sam fakt tego, że doceniony został trud ostatnich miesięcy i to, że poświęcenie rodziców nie uszło niezauważone. Ważne aby w podziękowaniach udział mieli nie tylko nauczyciele, ale także dzieci, które objęte zostały nauczaniem zdalnym. 

Z uwagi na epidemię koronawirusa, takie podziękowanie można przygotować w formie graficznej, wykorzystując do tego np. klasowe zdjęcia czy zdjęcia, które przygotują uczniowie. Do zakończenia roku szkolnego zostało jeszcze kilkanaście godzin, jeśli sie pospieszycie, na pewno zdążycie przygotować podziękowanie dla rodziców. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.