Zakończenie roku szkolnego. Czy trzeba dać nauczycielowi prezent? U rodziców często to źródło frustracji

Zakończenie roku szkolnego 2020 odbędzie się bez uroczystych akademii jak w ubiegłych latach. Temat prezentów dla nauczycieli jednak powrócił mimo pandemii i nadal budzi kontrowersje. Czy nauczyciele dostaną upominki? Jakie otrzymywali do tej pory? Pytamy rodziców i nauczycieli.

Szkoły w tym roku mają zrezygnować z tradycyjnych uroczystości. Według MEN dyrektor placówki może wyznaczyć określone godziny odbioru świadectwa dla danej klasy, grupy uczniów lub indywidualnie. Zapytaliśmy rodziców, czy mimo pandemii ich dzieci wręczą prezent nauczycielom. Pedagodzy z kolei zdradzili nam, jakie upominki na zakończenie roku szkolnego do tej pory otrzymywali najczęściej. 

Zakończenie roku szkolnego 2020. Czy nauczyciele dostaną upominki?

W ubiegłych latach na zakończenie roku szkolnego organizowano uroczyste akademie, w trakcie których wręczano uczniom świadectwa. Nauczyciele otrzymywali wówczas w podziękowaniu kwiaty i upominki. 

- Ten rok jest specyficzny. W szkole córki nie ma zakończenia roku, więc kwiaty dla wszystkich nauczycielki odpadły. Jak mielibyśmy je wręczyć? Szkoła nie zorganizowała żadnego zakończenia roku, każdy ma w sekretariacie odebrać świadectwo w masce - wyjaśniła w rozmowie z nami Joanna, mama z Warszawy.

Uznaliśmy, że wyślemy bukiet do wychowawczyni z podziękowaniami za lekcje zdalne, bo fajnie je prowadziła

- opowiedziała. Dodała, że w szkole jej drugiego dziecka, które chodzi do zerówki, będzie odbiór dyplomów. W związku z tym, że to ostatni rok z wychowawczynią, która prowadziła grupę od przedszkola, dzieci mają wręczyć jej album ze zdjęciami i dedykacją od każdego ucznia oraz bon do drogerii i kwiaty.

Ja myślę, że to jest tak, że kiedy rodzice i dzieci lubią panią, a u nas tak właśnie jest, to z tej sympatii po prostu chcą jej sprawić przyjemność, radość i wyrazić swoją wdzięczność

- mówi nam Joanna, mama z Warszawy. Przyznała również, że rozmawiała kiedyś z nauczycielką z 30-letnim stażem pracy w szkole. Powiedziała, że rodzicom zazwyczaj wydaje się, że jak podarują album ze zdjęciami swoich dzieci, to będzie coś osobistego, miłego i pamiątkowego. I - jak przyznała jej rozmówczyni - rzeczywiście tak jest. Nauczycielka dodała jednak, że ma w domu takich albumów kilkadziesiąt, więc kiedy ma ochotę oglądać zdjęcia, to zwykle wybiera jednak te, na których są jej dzieci i jej wnukowie.

Kwiaty, biżuteria, bony do SPA. Jakie prezenty dostają nauczyciele najczęściej?

- Jestem nauczycielką od 15 lat i w zasadzie od każdego rocznika dostaję upominek. Do tej pory były to m.in. kwiaty, zdobione filiżanki, album ze zdjęciami czy kosze ze smakołykami. Raz dostałam nawet bon podarunkowy do SPA. Nigdy nie oczekuję prezentów. W końcu dostaję za swoją pracę wynagrodzenie (chociaż nieduże). Nie ukrywam jednak, że jest mi miło, gdy rodzice i uczniowie doceniają zaangażowanie - powiedziała nam Anna, nauczycielka z 20-letnim stażem pracy w szkole podstawowej. 

Niektórzy rodzice uważają, że nauczyciele nie powinni dostawać upominków na zakończenie roku szkolnego. "Praca z dziećmi to ich obowiązek, czemu mam dawać im za to nagrodę", "mi nikt w pracy nie daje prezentów ", "to PRL-owskie przyzwyczajenia, powinno się z tym skończyć" - czytamy w wielu wątkach na naszym forum. W tym roku rodzice są szczególnie rozżaleni w związku z tym, że sami musieli wcielić się w rolę nauczyciela podczas pracy zdalnej. Według niektórych "nauczyciele mieli podwójne wakacje".

Jedna z mam w rozmowie z nami wyraziła przeciwną opinię. - Nauczycielka mojego dziecka była bardzo zaangażowana podczas pracy zdalnej. Była z nami w kontakcie na bieżąco. Poświęcała ogrom czasu podczas rozmów online zarówno z dziećmi, jak i z nami. Gdy pomagałam mojemu sześcioletniemu dziecku w nauce m.in. czytania, doceniłam cierpliwość i umiejętności nauczycieli - przyznała. Stwierdziła, że chociaż dawanie prezentu na zakończenie roku szkolnego nie jest obowiązkiem, nauczyciele na niego zasługują. - Otrzymują niskie wynagrodzenie za swoją pracę, a naprawdę wiele im zawdzięczamy - powiedziała. 

A wy uważacie, że nauczyciele zasługują na dodatkowe upominki od uczniów? Dajcie znać w komentarzach

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą w nauce. Przydatne dla uczniów i studentów
Więcej o: