Zakończenie roku szkolnego. Czy trzeba odbierać świadectwo?

Odbiór świadectw i zakończenie roku szkolnego będą wyglądały zupełnie inaczej niż w ubiegłych latach. Z powodu pandemii koronawirusa w wielu placówkach świadectwa będą wydawane podczas indywidualnych spotkań. Czy jednak trzeba się na nich stawić? Wyjaśniamy.

Odbiór świadectw za rok 2020

Obiór świadectw dostarcza wielu problemów. MEN nie przedstawiło ścisłych wytycznych, które miałyby regulować, jak ma wyglądać rozdanie świadectw. Ostatecznie wszystkim decyduje dyrektor poszczególnej placówki (zobacz: Jak będzie wyglądało zakończeni roku? "U nas przez internet, na Zoomie").

Oznacza to, że dana szkoła może ustalić odbiór świadectw 2020 w trybie indywidualnym, ale może też określić godzinę spotkania dla całej lub części klasy. Stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej przedstawiła 18 czerwca Anna Ostrowska.

 O formie i terminie wydawania świadectw ma zdecydować dyrektor szkoły. Może ustalić odbiór świadectw w trybie indywidualnym, może wyznaczyć godziny odbioru świadectw dla danej klasy czy grupy uczniów, kierując się bezpieczeństwem uczniów i nauczycieli. Świadectwa mogą być wydane uczniom na przykład na świeżym powietrzu.

- poinformowała rzeczniczka prasowa MEN.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Upominek dla nauczyciela na koniec roku szkolnego. Drobne prezenty z klasą

Zobacz wideo Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?

Jak będzie wyglądało zakończenie roku?

W każdej placówce, w zależności od możliwości lokalowych i kadrowych, rozdanie świadectw będzie zapewne wyglądało nieco inaczej. Wątpliwości nie trzeba mieć natomiast w jednej kwestii: nie będzie dużych zgromadzeń, a więc tradycyjnych apeli w sali gimnastycznej.

Wszystkie zajęcia w szkołach i placówkach oświatowych kończą się w piątek, 26 czerwca 2020 roku. Teoretycznie to w tym dniu uczniom powinny zostać wydane świadectwa szkolne. Jednak z powodu pandemii może to się wydłużyć. Aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, władze szkoły mogą zakończenie roku szkolnego i odbiór świadectw w szkołach rozłożyć na kilka dni.

Nie wszyscy wiedzą także, że szkolnego świadectwa wcale nie trzeba odbierać od razu. Nieodebrane świadectwo musi zostać przechowane z zachowaniem odpowiednich procedur. Choć nie ma jednolitych odgórnych wytycznych, każda placówka ma własne reguły postępowania z drukami ścisłego zarachowania. Można mieć więc pewność, że świadectwo będzie czekało w bezpiecznym miejscu do czasu odbioru. 

Być może z uwagi na warunki epidemiologiczne warto rozważyć wyjątkowo odbiór świadectwa we wrześniu? Jeśli zdecydujemy się na taki krok, dobrze wcześniej poinformować o tym szkołę. Wiele placówek tworzy dokładne harmonogramy odbiorów. 

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Najlepsze prezenty dla nauczycieli? Biżuteria za 1000 zł, bon do spa, wycieczka

O szczegóły najlepiej pytać w szkole, do której uczęszcza dziecko. Wszystkie informacje możemy uzyskać na stronach internetowych lub dzwoniąc do sekretariatu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.