Czy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony na wakacje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki na dzieckiem do lat ośmiu z powodu pandemii COVID-19 został przedłużony przez rząd do 28 czerwca. Wielu rodziców zastanawia się jednak, co dalej. Czy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony na wakacje?

Zasiłek opiekuńczy po 28 czerwca

Dotychczasowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom do 28 czerwca. Korzystają z niego rodzice dzieci, które nie uczestniczą w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych w szkołach oraz rodzice młodszych dzieci, które w okresie pandemii nie korzystają z opieki przedszkoli i żłobków. Oczywiście tyczy się do dzieci do lat ośmiu.

Przedłużenie zasiłku opiekuńczego do 28 czerwca oznacza, że kończy się on wraz z rokiem szkolnym. Rodzice zachodzą w głowę. Co dalej? Stanisław Szwed zaznaczył w rozmowie z PAP, jest też dalsza możliwość przedłużenia zasiłku opiekuńczego:

Jednocześnie rozporządzenie to (Tarcza Antykryzysowa 4.0 przyp. red.) daje upoważnienie Radzie Ministrów, aby można było rozszerzyć przyznawanie zasiłku opiekuńczego o kolejne miesiące - w przypadku wakacji chodziłoby o żłobki i przedszkola.
Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Czy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony na wakacje?

Stanisław Szwed wspomniał jedynie o możliwości, jakie daje ustawa. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystosowało jednak już wcześniej oficjalny komunikat w sprawie zasiłku opiekuńczego:

Projektowane przepisy przewidują możliwość dalszego wydłużania prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w drodze rozporządzenia, aby można było przedłużyć przyznawanie zasiłku opiekuńczego o kolejne miesiące w przypadku braku możliwości zapewnienia opieki dzieciom w miesiącach wakacyjnych np. przez  żłobki i przedszkola.

W przepisach tarczy 4.0 znalazł się znalazł się więc zapis, z którego wynika że Rada Ministrów może wydłużyć okres pobierania zasiłku opiekuńczego także na okres wakacyjny, ale nic nie jest jeszcze ustalone.

Istnieje możliwość przedłużenia tego zasiłku, ale wchodzimy w okres letni, gdy w sytuacji niezwiązanej z kryzysem czy pandemią rodzice też zabezpieczają ten czas swoim dzieciom. Dlatego myślę, że tutaj warto też rozważyć, zobaczymy też, jak będą funkcjonowały dyżury w żłobkach, przedszkolach i będziemy wtedy podejmować decyzję.

- skomentowała po debacie w Centralnym Domu Technologii Marlena Maląg.

Wszystko rozwiąże się w najbliższy dniach. Jak zaznaczyła minister rodziny, pracy i polityki:

Będziemy odpowiednio wcześniej informować.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.