Zamiast 1000 plus na wakacje, 500 plus na wypoczynek dzieci. Kiedy dostaniemy pieniądze?

O obiecanym na początku maja 1000 plus na wakacje musimy na chwilę zapomnieć. Rząd wycofał się z zapowiedzi. Ale prezydent Andrzej Duda ogłosił 500 plus na wakacje dla dzieci. Komu będzie przysługiwać 500 plus na wakacje? I czy pomysł wsparcia branży turystycznej oraz polskich rodzin programem 1000 plus na wakacje wróci?

Kiedy bon turystyczny? 1000 plus na wakacje czy 500 plus na wakacje dzieci?

1000 zł na wakacje było zapowiadane przez minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w Radiu ZET:

Chcielibyśmy z jednej strony wesprzeć branżę lokalną, z drugiej zaś umożliwić Polakom wyjazd na wakacje. W pierwszej kolejności bony turystyczne adresowane będą do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. To kompromis, który wypracowaliśmy podczas dialogu ze stroną społeczną

Program wzbudził olbrzymie zainteresowanie Polaków. Niestety na obietnicach się skończyło. Bon 1000 plus na wakacje przerodził się jednak w nowy pomysł.

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Andrzej Duda podczas wiecu wyborczego w Stalowej Woli zapowiedział 500 plus na wakacje dla dzieci:

Nie będzie to już 1000 plus na wakacje dla każdego pracującego Polaka, jak zapowiadało wcześniej Ministerstwo Rozwoju. Ostatecznie zwyciężył wariant programu socjalnego dla rodzin z dziećmi. Bon wakacyjny 500 zł dostanie każde dziecko.

1000 plus na wakacje zawieszone. A co z programem 500 plus na wakacje dzieci?

Bon turystyczny 500 plus na wakacje jest częścią kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. Pieniądze mają trafić do każdego dziecka. Niezależnie od dochodów czy formy zatrudnienia rodziców. A te kwestie były kluczowe przy 1000 plus na wakacje.

Kiedy 500 plus na wakacje trafi do rodzin? Zgodnie z zapowiedziami – w sierpniu.

Wnioski będzie można składać na platformie cyfrowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który będzie wypłacać 500 zł plus na wakacje dla dzieci.

1000 plus na wakacje jeszcze wróci?

100 plus na wakacje na razie zostało odłożone. Pytane o to Ministerstwo Rozwoju prosi o cierpliwość:

Prace trwają, ale nie wiadomo kiedy się zakończą i kiedy oficjalny projekt wsparcia turystyki ujrzy światło dzienne. Analizujemy, jaka pomoc byłaby najbardziej optymalna dla branży turystycznej, kto powinien być wprost beneficjentem

- tłumaczy Piotr Müller, rzecznik rządu.

Więcej o: