Egzamin ósmoklasisty 2020: język obcy [ARKUSZE]

O godzinie 9.00 uczniowie rozpoczęli trzeci dzień egzaminu ósmoklasisty 2020. Tym razem musieli poradzić sobie z językiem obcym. 90 minut zmagań z arkuszem egzaminacyjnym - czy było prawdziwym wyzwaniem?

Egzamin ósmoklasisty 2020 - trzeci dzień

Egzamin ósmoklasisty 2020 rozpoczął się 16 czerwca od języka polskiego. Drugi dzień wielkiego sprawdzianu dotyczył matematyki, trzeci zaś języka obcego nowożytnego. W tym roku odbywa się on na specjalnych zasadach - chodzi nie tylko o szczególne obostrzenia epidemiologiczne, ale też o fakt, że został przełożony o niemal dwa miesiące w stosunku do planowanego wcześniej terminu. Przygotowania skomplikował też fakt, że ostatnie miesiące uczniowie edukowali się wyłącznie w formule nauczania zdalnego. Z pewnością nie zabrakło jednak czasu poświęconego na powtórki i przypomnienia rzeczy, które uchodzą za egzaminacyjne ''pewniaki''. Oby przyniosło to, jak najwyższy efekt punktowy, który pozwoli na dostanie się do możliwie najlepszej szkoły ponadpodstawowej.

Zobacz też: Egzamin ósmoklasisty 2020. Terminy, harmonogram, wytyczne sanitarne. Co można wziąć na egzamin?

Egzamin ósmoklasisty 2020: język obcy - statystyki

Egzamin ósmoklasisty 2020 z języka obcego to trzeci dzień zmagań. W zeszłym roku średni wynik osiągany z języka obcego to 59 proc. możliwych do zdobycia punktów. To nieznacznie mniej, niż w przypadku języka polskiego (63 proc.) i znacznie lepiej, niż z matematyki, którą zdawano średnio na poziomie zaledwie 45 proc. 

W poprzednich latach przytłaczająca większość zdających wybierała język angielski - w 2019 r. było to 358 tysięcy uczniów. Dla porównania drugi w kolejności niemiecki wybrało 17 tysięcy, rosyjski zaś tylko 1,7 tysiąca osób kończących szkołę. Co leży u podstaw tak wielkiej popularności języka Szekspira? Przede wszystkim to, że to on jest zwykle pierwszym językiem obcym, którego nauczane są dzieci w polskich szkołach. Dodatkowo jego znajomość jest bardzo przydatna w życiu zawodowym i prywatnym.    

Egzamin ósmoklasisty 2020: język obcy. Z czym mierzyli się uczniowie?

Czas przeznaczony na rozwiązanie testu egzaminu ósmoklasisty 2020 z języka obcego, to jedynie 90 minut. Zdecydowanie krócej od języka polskiego (120 minut) i nieznacznie od matematyki (100 minut). Czy to wystarczająca ilość czasu, aby rozwiązać arkusz egzaminacyjny z dobrym rezultatem? Odpowiedzi będą zapewne podzielone. Warto dodać, że egzaminowani muszą poradzić sobie ze zróżnicowanymi zadaniami - od ćwiczeń polegających na uzupełnianiu tekstu czy prostym przyporządkowaniu wyrazów, aż po otwarte zadania związane z napisaniem dłuższej wypowiedzi np. maila. 

Egzamin ósmoklasisty 2020 z języka obcego: arkusze

Prezentujemy arkusze egzaminu ósmoklasisty 2020 z języka obcego. Dzięki nim znacznie wcześniej można wyrobić sobie opinię, co do własnych szans punktowych, które będą znane oficjalnie dopiero pod koniec lipca. W tym roku znacznie zmienił się również kalendarz rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Ostateczne wyniki i listy przyjętych do poszczególnych placówek będą znane dopiero w połowie sierpnia.   

Warto dodać, że dodatkowy termin przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego wyznaczono na 9 lipca o godzinie 9.00. 

Zobacz też: Życzenia na egzamin ósmoklasisty. Czego życzyć ósmoklasiście?

Więcej o: