Egzamin ósmoklasisty 2020 z matematyki - dziś uczniowie będą zmagać się z królową nauk

Egzamin ósmoklasisty 2020 z matematyki rozpocznie się 17 czerwca punktualnie o godzinie 9.00. Uczniowie mają dokładnie 100 minut na poradzenie sobie z geometrią, twierdzeniami i innymi zadaniami matematycznymi.

Egzamin ósmoklasisty 2020 z matematyki - kolejna część sprawdzianu po szkole podstawowej

Egzamin ósmoklasisty 2020 z matematyki stanowi kolejną część zmagań uczniów kończących szkołę podstawową. Dzień wcześniej mierzyli swoje siły z językiem polskim, jutro natomiast przystąpią do egzaminu z wybranego przez siebie języka obcego nowożytnego. Próba z matematyki, mimo tego iż znajduje się pośrodku maratonu egzaminów, bywa postrzegana jako zdecydowanie najbardziej trudna - oczywiście ci, którzy materiał z tego bardzo ważnego przedmiotu mają ''w małym paluszku'' będą innego zdania. Zdecydowanie stanowią oni jednak mniejszość. 

Zobacz też: Egzamin ósmoklasisty 2020. Terminy, harmonogram, wytyczne sanitarne. Co można wziąć na egzamin?

Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2020 - szczególne warunki

Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2020 odbywa się w niespodziewanych okolicznościach - dość powiedzieć, że według początkowo branego pod uwagę terminarza miał się odbyć w drugiej połowie kwietnia. Sytuacja epidemiczna w kraju sprawiła jednak, że jego przeprowadzenie w terminie nie było możliwe. Pomimo wyznaczenia nowej daty na 17 czerwca zachowane zostaną specjalne zasady dotyczące warunków sanitarnych. Warto zwrócić uwagę, że skazani na zdalne nauczanie uczniowie nie mogli przygotowywać się do wielkiego sprawdzianu swoich umiejętności w typowy sposób, czyli stacjonarnie pod okiem nauczyciela.

Egzamin ósmoklasisty 2020 z matematyki: zadania

Egzamin ósmoklasisty 2020 z matematyki, pomimo nieco mniej typowych przygotowań do niego, nie będzie odbiegał treścią od prób z poprzednich lat. Co czeka uczniów zdających egzamin ósmoklasisty 2020 z matematyki? W trakcie 100 minut będą musieli poradzić sobie z zadaniami zamkniętymi i otwartymi. Zwykle ich liczba waha się pomiędzy 19 a 23. Pierwsze to zadania zamknięte, kolejne (często pięć) należy już rozwiązać - są bardziej rozbudowane. Inaczej rozkłada się jednak punktacja: właściwe rozwiązanie zadań zamkniętych przynosi mniej więcej połowę punktów pomimo tego, że są liczniejsze. Resztę należy zdobyć rozwiązując zadania otwarte. Pewnym ułatwieniem jest jednak to, że zadania otwarte można rozwiązać dowolnym, poprawnym sposobem - nie musi być to najłatwiejsza lub w jakiś sposób preferowana metoda. Bardzo ważnym elementem, który uczniowie lekceważą, być może w wyniku stresu, jest dokładne czytanie poleceń - skutkuje to często utratą cennych punktów.

Egzamin ósmoklasisty 2020 z matematyki: statystyki

Egzamin ósmoklasisty 2020 z matematyki statystycznie wypada najgorzej spośród wszystkich trzech części egzaminu. Uczniowie w poprzednim roku zdobywali przeciętnie zaledwie 45 proc. punktów z tej bardzo ważnej dziedziny. To o kilka punktów procentowych gorzej od języka obcego i aż kilkanaście poniżej wyniku, jaki średnio otrzymywano zdając język polski (63 proc.). Należy mieć nadzieję, że takie tendencje będą się powoli odwracać i życzyć tego samym uczniom, którzy zdają egzamin ósmoklasisty.   

Zobacz też: Egzamin ósmoklasisty 2020. Ile trwa egzamin ósmoklasisty?

Więcej o:
Copyright © Agora SA