Egzamin ósmoklasisty język polski 2020: ''małą maturę'' czas zacząć

Egzamin ósmoklasisty 2020 rozpoczyna się w tym roku 16 czerwca punktualnie o godzinie 9.00. Uczniowie zmaganiami z językiem polskim zapoczątkują trzydniowy maraton testów. Co ich czeka pierwszego dnia?

Egzamin ósmoklasisty język polski 2020: zasady

Egzamin ósmoklasisty język polski 2020 odbywa się niemal z dwumiesięcznym opóźnieniem w stosunku do pierwotnie zakładanego terminu. Sytuacja w kraju pokrzyżowała plany wszystkim: osobom odpowiedzialnym za przeprowadzenie egzaminu, nauczycielom, uczniom i ich rodzicom. Sami młodzi ludzie musieli w ekspresowym tempie przywyknąć doi tego, że ostatnie tygodnie wręcz przed pierwszym wielkim sprawdzianem w życiu musieli przygotowywać się za pośrednictwem nauczania zdalnego. Sam wybór nowej daty przeprowadzenia testów był szeroko dyskutowany. W końcu udało się wyznaczyć nowy terminarz z dniami 16, 17 i 18 czerwca jako czasem przeprowadzenia egzaminu. 

Egzamin ósmoklasisty język polski 2020: jak wygląda?

Egzamin ósmoklasisty język polski 2020 jest przeprowadzony zgodnie ze specjalnymi obostrzeniami epidemiologiczno  - sanitarnymi. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo zdrowia osób piszących. Na poradzenie sobie z arkuszem egzaminacyjnym uczniowie mają łącznie 120 minut. Test rozpoczyna się o godzinie 9.00, kończy zaś o 11.00. Przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty 2020 stało się o tyle łatwiejsze od matur, że jego formuła nigdy nie przewidywała części ustnej - w przypadku egzaminu dojrzałości ostatecznie również z niej zrezygnowano. W arkuszu znajdą się:

  • zadania zamknięte
  • zadania otwarte
  • fragmenty utworów literackich

Zadania zamknięte to zadania na dobieranie, ale też testy wielokrotnego wyboru o większym poziomie trudności i klasyczne zadania prawda/fałsz. Co znajdziemy wśród zadań otwartych? Przede wszystkim będą to opcje z luką, inne przeznaczone do udzielenia krótkiej odpowiedzi, ale też dłuższe formy z wypracowaniem na czele. W opracowaniach dotyczących konstruowania egzaminacyjnych arkuszy czytamy, że w przypadku języka polskiego nacisk położony został w największej mierze na argumentowanie, wnioskowanie i formułowanie opinii. 

Egzamin ósmoklasisty z polskiego w ubiegłym roku

Egzamin ósmoklasisty z polskiego - czy zaskoczy w tym roku uczniów? Zapewne tych dobrze przygotowanych nie. W przypadku tego sprzed roku w arkuszu egzaminacyjnym znalazły się fragmenty ''Małego Księcia'' i plakat nawiązujący do '''Syzyfowych prac''. Ich sprawne i twórcze zinterpretowanie wymagało odwołania się do wiedzy wyniesionej z lekcji języka polskiego i z przeczytanych lektur.   

Zobacz też: Egzamin ósmoklasisty 2020. Terminy, harmonogram, wytyczne sanitarne. Co można wziąć na egzamin?

Egzamin ósmoklasisty z polskiego - garść statystyki

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego, rozpoczynający trzy długie i ciężkie egzaminacyjne dni, statystycznie wypada bardzo dobrze na tle dwóch pozostałych przedmiotów obowiązkowych. Średni rezultat z języka ojczystego to aż 63& punktów, które można było zdobyć. Dla porównania język obcy wypadł o 4 punkty procentowe gorzej, matematyka zaś znalazła się całe 18 punktów procentowych za polskim.  

Dane te z pewnością zmienią się po tegorocznym egzaminie ósmoklasisty, ale prawdziwa rewolucja nastanie po zapowiedzianym już wprowadzeniu czwartego obowiązkowego przedmiotu egzaminacyjnego. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA