Lektury obowiązkowe - egzamin ósmoklasisty 2020. Które pozycje warto sobie przypomnieć?

Lektury na egzamin ósmoklasisty 2020 to zbiór utwiorów literackich, które uczniowie omawiali na lekcjach w ciągu dwóch ostatnich lat szkoły podstawowej. Wprawdzie to ledwie kilkanaście pozycji, ale o dużum zróżnicowaniu.

Lektury egzamin ósmoklasisty 2020: lista

Lektury: egzamin ósmoklasisty 2020 obejmuje wciąż jeszcze tylko pozycje omawiane w ciągu siódmej i ósmej klasy szkoły podstawowej. Kolejne roczniki zdających go będą już miały utrudnioną sprawę - będzie je obowiązywał pełny zakres literatury z klas IV - VIII. Pośród listy lektur obowiązujących aktualnie trzeba wymienić:

 • ''Zemstę'' Aleksandra Fredry
 • wybór spośród fraszek i trenów Jana Kochanowskiego
 • ''Kamienie na szaniec'' Aleksandra Kamińskiego
 • ''Żonę modną'' Ignacego Krasickiego
 • ''Redutę Ordona'', ''Świteziankę'', fragment ''Sonetów krymskich'', ''Dziady cz. II'', ''Pana Tadeusza'' i ''Śmierć pułkownika'' Adama Mickiewicza
 • ''Małego Księcia'' Antoine'a de Saint - Exupery
 • ''Quo vadis'' i ''Latarnika'' Henryka Sienkiewicza
 •  ''Balladynę'' Juliusza Słowackiego
 • ''Artystę'' Sławomira Mrożka
 • ''Syzyfowe prace'' Stefana Żeromskiego
 • ''Ziele na kraterze'' (we fragmentach) i ''Tędy i owędy'' (reportaż) Melchiora Wańkowicza

Lektury obowiązkowe egzamin ósmoklasisty - co było rok temu?

Lektury obowiązujące - egzamin ósmoklasisty w ubiegłym roku jeśli chodzi o język polski przebiegał poz znakiem ''Małego Księcia'' Antoina de Saint - Exupery i ''Syzyfowych prac'' Stefana Żeromskiego. Tyle tylko, że w przypadku dzieła polskiego literata uczniowie nie musieli odnosić się bezpośrednio do książki, ale zinterpretować plakat nawiązujący do niej. W każdym przypadku wiedza związana z autorami i przede wszystkim samym dziełem była bezcenna.

Warto przy tym jeszcze raz powtórzyć, że test zbudowany jest w taki sposób, aby możliwe było sprawdzenie różnorodnych kompetencji, które uczniowie powinni już posiąść. Obok zadań zamkniętych znajdą się również otwarte. Jednym z kluczowych elementów należącym do drugiej kategorii jest wypracowanie.  

Lektury obowiązkowe egzamin ósmoklasisty 2020: przecieki

Czego można się spodziewać w ostatnich godzinach lub nawet dniach przed egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego? Najprawdopodobniej w Internecie pojawią się cieszące się dużym zainteresowaniem przecieki odnośnie zadań w arkuszu. Należy zapamiętać, aby nigdy nie korzystać z tej wątpliwej wiedzy. Przede wszystkim nie ma ona nic wspólnego z prawdziwymi informacjami o zawartości arkusza egzaminacyjnego i wprowadza dodatkowy zamęt. Oprócz tego bywa sprytnym sposobem na wymuszanie pieniędzy - np. poprzez zachętę do wysłania smsa na wskazany numer po to, by uzyskać kod dostępu. Nie warto brać udziału w takich akcjach.   

Egzamin ósmoklasisty 2020: jak przypominać sobie lektury?

Egzamin ósmoklasisty 2020: jak dobrze spożytkować ostatnie dni lub nawet wieczór poprzedzający zmagania z dotychczas zdobytą wiedzą? Delikatne powtórzenie najważniejszych motywów i treści dotyczących lektur może się okazać bardzo dobrym pomysłem. Nawet dość ogólne zorientowanie we wszystkich lekturach poważnie ogranicza szanse na słaby wynik z języka polskiego. Jeżeli wcześniej ktoś sumiennie czytał nakazane pozycje - przypomnienie kluczowych wątków nie powinno być czasochłonne. Statystyki pokazują zaś, że z tego przedmiotu średni rezultat to aż 63% możliwych do zdobycia punktów. 

Więcej o: