Wytyczne egzamin ósmoklasisty. Tych przedmiotów nie wniesiesz do szkoły

Egzamin ósmoklasisty 2020 zbliża się wielkimi krokami. Podczas odbywającego się egzaminu na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Co jeszcze czeka uczniów? Wytyczne egzamin ósmoklasisty.

W związku z panującą pandemią koronawirusa uczniowie odbywają swoje lekcje w domach, a terminy egzaminu ósmoklasisty 2020 zostały przełożone, w przeciwieństwie do egzaminu ósmoklasisty 2019, który odbył się w ustalonym terminie. Egzamin ósmoklasisty rozpocznie się egzaminem z języka polskiego – 16 czerwca. 17 czerwca uczniowie będą pisali egzamin z matematyki, a 18 czerwca z języka obcego nowożytnego. Wyniki egzaminu mają być znane do końca lipca. Uczniowie mają ostatnie chwile, aby przygotować się do egzaminu ósmoklasisty. Duże zainteresowanie można zauważyć po wyszukiwanych tematach w Google: "przeciek egzamin ósmoklasisty", "kto wymyślił egzamin ósmoklasisty", "egzamin ósmoklasisty z polskiego". Jak będą przygotowane szkoły, aby egzamin przebiegł w bezpiecznych warunkach?

Egzamin ósmoklasisty 2020 - wytyczne sanitarne

W wytycznych zapisano, że na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Maseczki obowiązują w szkole, wyłączając sale egzaminacyjne, gdzie uczniowie mogą je zdjąć. Na egzamin może przyjść tylko osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Zapisy te dotyczą zdających, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Zdający przed wejściem zarówno do szkoły, jak i sali, w której będzie odbywał się egzamin, muszą zachować bezpieczną odległość co najmniej 1,5 m. Osoby z problemami zdrowotnymi, które nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę. Jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, powinny przystąpić do egzaminu w osobnej sali egzaminacyjnej. Rodzic lub opiekun prawny może wejść z dzieckiem na teren szkoły wyłącznie w sytuacji, kiedy podopieczny wymaga pomocy, np. w poruszaniu się.

Egzamin ósmoklasisty 2020 - kto może przebywać w szkole?

Podczas odbywającego się egzaminu ósmoklasisty w szkole powinny znajdować się wyłącznie osoby podchodzące do egzaminu, nauczyciele i opiekunowie będący na egzaminie. Uczniowie innych klas oraz nauczyciele mogą być w szkole tylko wtedy, gdy nie ma możliwości zrezygnowania z przeprowadzania zajęć edukacyjnych w dniu przeprowadzania egzaminu. W dniach egzaminów w szkole nie należy prowadzić lekcji dla innych uczniów lub należy rozpocząć prowadzenie zajęć po zakończeniu egzaminu w danym dniu i zdezynfekowaniu pomieszczeń.

Wytyczne egzamin ósmoklasisty - co można ze sobą zabrać do szkoły?

Uczniowie  bardzo często na egzaminy przynoszą przedmioty, które mają przynieść im szczęście". W tym roku należy pamiętać, że takie przedmioty są zakazane. Na teren placówki nie można wnosić zbędnych rzeczy. Podczas egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu każdy zdający siedzi przy osobnym stoliku. Na stoliku mogą znajdować się wyłącznie arkusze egzaminacyjne, materiały i przybory pomocnicze wskazane w komunikacie dyrektora CKE. Kiedy uczeń jest chorych lub niepełnosprawnych, może mieć przy sobie leki lub inne pomoce konieczne ze względu na chorobę lub niepełnosprawność.

Podczas egzaminu w szkole mogą przebywać:

  • zdający,
  • członkowie zespołów nadzorujących,
  • egzaminatorzy,
  • specjaliści pracujący ze zdającymi,
  • osoby wyznaczone do przygotowania i obsługi oraz obsługujące sprzęt i urządzenia wykorzystywane w czasie egzaminu,
  • asystenci techniczni,
  • a także pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję.

Przy wejściu do szkoły oraz wejściu do każdej sali egzaminacyjnej umieszczone będą płyny do dezynfekcji rąk. 

Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2020

Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2020? Egzamin z języka polskiego odbędzie się o godzinie 9:00 i będzie trwał 120 minut. W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków egzaminu, czas egzaminu z języka polskiego może zostać przedłużony odpowiednio o 60 minut.

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.