Epidemia koronawirusa wprowadziła zamieszanie nie tylko w życie tegorocznych maturzystów, lecz także uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej. Pierwotnie egzamin miał się odbyć w kwietniu, finalnie uczniowie napiszą go na początku lata- tuż przed wakacjami. Egzamin ósmoklasisty zacznie się we wtorek 16 czerwca i potrwa do 18 czerwca. Do egzaminu zostało zgłoszonych 347 700 uczniów z 12 000 szkół. Uczniowie będą mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z trzech przedmiotów:
Poniższe daty egzaminów dotyczą szkół dla dzieci i młodzież oraz szkół dla dorosłych:
Wyniki egzaminów ósmoklasisty zostaną ogłoszone 31 lipca 2020 r.
Uczniowie na arkuszach egzaminacyjnych zobaczą datę z kwietnia, przed epidemią koronawirusa egzamin planowany był właśnie na ten miesiąc. Przed rozpoczęciem egzaminu komisja z pewnością przypomni o tym fakcie, aby nikt z uczniów nie poczuł się zdezorientowany czy zagubiony. Centralna Komisja Egzaminacyjna tłumaczy, że arkusze zostały wydrukowane w marcu i stąd kwietniowa data. Każdego dnia po zakończeniu egzaminu z konkretnego przedmiotu arkusze wraz z odpowiedziami będą dostępne w internecie, na stronie CKE ok godziny 14. Uczniowie na gorąco będą mogli sprawdzić poprawność swoich odpowiedzi.
W związku z sytuacją epidemiczną, egzamin ósmoklasisty musi zostać zorganizowany z zachowaniem następujących zasad, sformułowanych przez GIS i CKE:
Wiecej szczegółowych wytycznych można znaleźć na stronie CKE, OKE i GIS.
Każdy uczeń może wnieść na egzamin przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. Nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. Trzeba wziać ze sobą dokument tożsamości, czyli najczęściej legitymację szkolną.
Można mieć ze sobą wodę, bo szkoły jej nie zapewniają.
Zobacz też: Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty 2020? Co można ze sobą zabrać? Kiedy się zacznie?