Wycieki tematów? "Dzisiaj przed 8 ludzie zaczęli wyszukiwać hasło: wesele elementy fantastyki"
Matura 2020
Egzamin z języka polskiego maturzyści zaczęli pisać w poniedziałek 8 czerwca o godzinie 9. Poziom rozszerzony matury 2020 z języka polskiego rozpoczął się o godzinie 14.00. Także o 14.00 CKE opublikowała arkusze z języka polskiego matura 2020 poziom podstawowy. "Matura polski temat" to chyba jedna z najczęściej wyszukiwanych dziś informacji.
Maturzyści mogą być zaskoczeni. Otrzymali arkusze z datą... majową! Jak wyjaśnia CKE, wszystko jest w porządku, a arkusze drukowane były do marca 2020 roku i stąd problem. Na maturze 2020 na poziomie podstawowym z języka polskiego pojawił się dramat Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". Temat brzmiał:
"Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Wesela", do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury."
Na egzaminie do wyboru pojawił się również wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne". Zadanie brzmiało:
"Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów."
Wyciek tematów matura 2020?
Na Twittera uczniowie zaczęli wstawiać zdjęcia i komentarze, na których widać, że mogło dojść do wycieków tematów maturalnych. Jeden z uczniów wstawił wykres z Google Trends, na którym widać, jak już od godziny 8:00 wyszukiwana była fraza: "wesele elementy fantastyki" i napisał:
Dziwnym przypadkiem dzisiaj przed 8 nagle ludzie zaczęli wyszukiwać hasło: wesele elementy fantastyki
Inni uczniowie komentowali: "Mogli się podzielić tą cudowną wiedzą przynajmniej", "Może to być przypadek, ale jeżeli to już jeden region to nie".
Według Google Trends największe zainteresowanie hasłem "wesele elementy fantastyczne" w skali kraju odnotowano w Białymstoku, a szczyt jego popularności można było zaobserwować o godz. 7:44. Przed godz. 9 wspomniane hasło wyszukiwano też m.in. w województwach: mazowieckim czy małopolskim.
- Na razie wiemy tyle, co państwo. Przyglądamy się sprawie - powiedział w rozmowie z portalem polsatnews.pl dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
-
Bezwarunkowy dochód podstawowy. Od kiedy? Równo 1200 zł dla każdego, 600 zł dla dzieci
-
Szkoły zamknięte do końca roku 2021? Przemysław Czarnek: Prędzej czy później ten powrót nastąpi
-
Matki w czasach pandemii. Samotne, zapracowane i totalnie za wszystko odpowiedzialne
-
Ulga na dziecko 2021. Nawet 4 tys. złotych dla rodziców, którzy spełnią określone warunki
-
Konferencja ministra zdrowia dzisiaj? Nowe obostrzenia będą prawdopodobnie dotyczyć poszczególnych województw
- Najpopularniejsze imiona 2021. Na podium pozostają dwie królowe
- Przerwa świąteczna - Wielkanoc 2021. Uczniowie mogą nastawić się na dłuższy odpoczynek
- Felieton: co to jest i jak go napisać?
- Ekwiwalent za urlop 2021. Pieniądze za niewykorzystane wolne nie przysługują wszystkim
- Powrót do szkół w Anglii w ostrzejszym reżimie sanitarnym niż w Polsce. "Regularne testowanie, maski i lepsza wentylacja"