Wycieki tematów? "Dzisiaj przed 8 ludzie zaczęli wyszukiwać hasło: wesele elementy fantastyki"

Matura 2020 wzudziła wiele pytać, stresu, ale czy wszystko przebiegło tak jak powinno? Uczniowie spekulją, że mogło dojść do wycieku tematów.

Matura 2020

Egzamin z języka polskiego maturzyści zaczęli pisać w poniedziałek 8 czerwca o godzinie 9. Poziom rozszerzony matury 2020 z języka polskiego rozpoczął się o godzinie 14.00. Także o 14.00 CKE opublikowała arkusze z języka polskiego matura 2020 poziom podstawowy. "Matura polski temat" to chyba jedna z najczęściej wyszukiwanych dziś informacji.

Maturzyści mogą być zaskoczeni. Otrzymali arkusze z datą... majową! Jak wyjaśnia CKE, wszystko jest w porządku, a arkusze drukowane były do marca 2020 roku i stąd problem. Na maturze 2020 na poziomie podstawowym z języka polskiego pojawił się dramat Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". Temat brzmiał:

"Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Wesela", do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury."

Na egzaminie do wyboru pojawił się również wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne". Zadanie brzmiało:

"Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów."

Wyciek tematów matura 2020?

Na Twittera uczniowie zaczęli wstawiać zdjęcia i komentarze, na których widać, że mogło dojść do wycieków tematów maturalnych. Jeden z uczniów wstawił wykres z Google Trends, na którym widać, jak  już od godziny 8:00 wyszukiwana była fraza: "wesele elementy fantastyki" i napisał:

Dziwnym przypadkiem dzisiaj przed 8 nagle ludzie zaczęli wyszukiwać hasło: wesele elementy fantastyki

Inni uczniowie komentowali: "Mogli się podzielić tą cudowną wiedzą przynajmniej", "Może to być przypadek, ale jeżeli to już jeden region to nie".

Według Google Trends największe zainteresowanie hasłem "wesele elementy fantastyczne" w skali kraju odnotowano w Białymstoku, a szczyt jego popularności można było zaobserwować o godz. 7:44. Przed godz. 9 wspomniane hasło wyszukiwano też m.in. w województwach: mazowieckim czy małopolskim.

- Na razie wiemy tyle, co państwo. Przyglądamy się sprawie - powiedział w rozmowie z portalem polsatnews.pl dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?
Więcej o:
Copyright © Agora SA