Matura 2020. Co wziąć na maturę? Co można mieć na egzaminie?

Matura 2020 rozpoczyna się w poniedziałek 8 czerwca. Co można zabrać na egzamin? A co powinna zapewnić szkoła? Maskotki i wszelkie drobiazgi, które miałyby przynieść szczęście niestety maturzyści muszą zostawić w domu. A czy można mieć ze sobą cyrkiel albo linijkę? Sprawdzamy.

Matura 2020. Inna niż wszystkie

Matura 2020 zdecydowanie przejdzie do historii. Nie dość, że odbywa się miesiąc później, to jeszcze absolwentów szkół średnich czekają liczne obostrzenia. Pandemia COVID-19 zmieniła nie tylko nasze codzienne życie, lecz także wpłynęła na przebieg egzaminów dojrzałości.

Termin matury 2020 zmieniał się kilka razy.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Kiedy matury 2020? Są już wytyczne i terminy egzaminu dojrzałości

Zasady jednak od początku były dość klarowne. Co można zabrać na salę egzaminacyjną? Co zabrać na maturę 2020?

Matura 2020. Maskotki i telefony zostają w domu. Co można mieć na egzaminie?

Podczas matury 2020 bezwzględnie zabronione jest korzystanie ze wszelkich urządzeń telekomunikacyjnych. Telefon maturzyści powinni zostawić w domu lub oddać przed drzwiami sali egzaminacyjnej. Podobnie jak wszelkie drobiazgi na szczęście. Nieważne, czy to duża maskotka, czy niewielki wisiorek. Tego typu przedmioty zostaną odebrane uczniom przez komisję egzaminacyjną i zwrócone po zakończonej maturze 2020.

Matura 2020. Co wziąć na egzamin?

Jednak na maturze 2020 są egzaminy, podczas których wymagane są pewne przedmioty. Maturzyści muszą mieć przy sobie dowód osobisty. Co ważne, każdy uczeń powinien mieć długopis lub pióro z czarnym tuszem czy też atramentem. Nie wolno natomiast korzystać z długopisów zmywalnych.

Matura 2020 z przedmiotów ścisłych – czyli z matematyki, informatyki, geografii, biologii, chemii i fizyki – zezwala dodatkowo  na posiadanie kalkulatora prostego, który wspomoże uczniów w podstawowych obliczeniach. Musi być to urządzenie proste, takie na którym można wykonać tylko dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, ewentualnie obliczanie procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb.

Na maturę 2020 z matematyki uczniowie muszą zabrać własny cyrkiel i linijkę.

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Matura 2020. Co zapewnia szkoła?

Szkoła na maturę 2020 także musi być odpowiednio przygotowana. Musi zapewnić dostęp do wzorów, stałych fizykochemicznych na maturze 2020 z biologii, chemii i fizyki.  A na maturze 2020 z matematyki placówka udostępnia uczniom wybrane wzory matematyczne.

Matura 2020 z języka polskiego także nie jest pozbawiona dodatkowych pomocy. Uczniowie muszą mieć zapewniony dostęp do słownika ortograficznego i słownika poprawnej polszczyzny. Co ważne – szkoła musi udostępnić przynajmniej jeden słownik na 25 osób.

Więcej wytycznych matury 2020 poznasz na stronie cke.gov.pl.

Więcej o: