Polskie gwiazdy bez matury. Kto znalazł się w licznym gronie?

Jak się okazuje, wiele polskich gwiazd show-biznesu, nie posiada matury. Którzy znani celebryci nie zdali lub nie podchodzili do egzaminu maturalnego?

Egzamin maturalny 2020

Wielkimi krokami zbliżają się terminy egzaminów maturalnych. W tym roku przez pandemię koronawirusa organizacja matur wygląda zupełnie inaczej, niż w poprzednich latach. Kiedy zaczynają się matury w 2020 roku? Pierwotnie miały zostać przeprowadzone w maju, ale minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski ogłosił, że odbędą się one w dniach 8-29 czerwca. Jak informuje CKE, do tegorocznej matury przystąpi ok. 272 tys. osób, które w części pisemnej wypełnią 1 337 300 arkuszy. Najpierw maturzyści będą pisać egzamin z przedmiotów obowiązkowych, a w kolejnych dniach z przedmiotów dodatkowych. Pomimo tego, iż egzamin dojrzałości wzbudza w uczniach wiele emocji i stresu, wiele osób uważa, że nie jest on potrzebny w życiu. Znane osoby, które nie mają matury, często obalają teorię, że wykształcenie jest  niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Wielu celebrytów nie tylko nie posiada matury,  lecz także często nie ukończyło szkoły średniej.

Celebryci bez matury

Wiele gwiazd bez ukończonej szkoły, zachęca swoich fanów do nauki. Należy do nich między innymi Dawid Kwiatkowski, który zakończył edukację na drugiej klasie liceum. Publicznie nie ma z tym faktem problemu, ale do swoich fanów, którzy w większości są w wieku szkolnym, mówi, że trzyma kciuki za ich edukację.

Piosenkarka Edyta Górniak nie podeszła do egzaminu maturalnego, ponieważ w tym czasie grała w musicalu "Metro" na Broadway’u. Dwa lata temu na swoim Facebooku napisała:

Choć sama nie podchodziłam do matury, bo w tym czasie los postawił mnie na scenie nowojorskiego Broadway'u (z premierą musicalu "Metro"), to uwierzcie mi, że wysoki poziom stresu nie odstępuje mnie od lat. Rozumiem więc Wasze napięcia i obawy.'

Edyta Górniak w Operze Leśnej w Sopocie w sierpniu 2017 r. W 'Dzienniku czasów zarazy' pojawia się jako jedna z tych polskich celebrytek, które przy okazji pandemii koronawirusa zaczęły podważać skuteczność szczepionekEdyta Górniak w Operze Leśnej w Sopocie w sierpniu 2017 r. W 'Dzienniku czasów zarazy' pojawia się jako jedna z tych polskich celebrytek, które przy okazji pandemii koronawirusa zaczęły podważać skuteczność szczepionek Fot. Jan Rusek / Agencja Wyborcza.pl

Dziennikarka Paulina Młynarska również nie ma matury. W wieku 16 lat wyjechała to Francji, gdzie zagrała w serialu erotycznym "Różowa seria". W jednym z wywiadów powiedziała:

Nie zrobiłam matury, nie skończyłam studiów, ale to nie znaczy, że się nie uczyłam, że nie pracowałam nad sobą.

Paulina Młynarska w krótkich włosachPaulina Młynarska w krótkich włosach Screen / Instagram / Paulina Młynarska

Szymon Majewski podszedł do egzaminu, niestety nie udało mu się zdać matematyki. Natomiast piosenkarka Agnieszka Chylińska karierę muzyczną rozpoczęła już w szkole średniej. Do matury nie podeszła, ponieważ jak twierdzi, wolała spełnić swoje marzenia o karierze na scenie. W 2019 roku podczas koncertu na rozdaniu Fryderyków zażartowała na temat swojego wykształcenia, powiedziała wtedy:

25 lat, a ja ciągle przed maturą.

Agnieszka ChylińskaAgnieszka Chylińska screen Instagram / @agnieszka.chylinska

Wokalista Robert Gawliński w wieku dziewiętnastu lat skończył szkołę, ale do egzaminu dojrzałości nie podszedł. Stwierdził, że ciekawym pomysłem byłoby zorganizowanie koncertu, na którym wystąpiłyby gwiazdy bez matury. W wywiadzie dla Eska Rock wyznał:

Myślę, że wspólny koncert byłby jednym z lepszych koncertów artystycznych.

Wilki, Robert GawlińskiWilki, Robert Gawliński fot. Łukasz Głowala / Agencja Wyborcza.pl

Już w 2001 roku maturę miał zdawać również polski bokser, były mistrz świata Dariusz Michalczewski. Wtedy jednak nie dopuszczono go do egzaminu, ponieważ nie zaliczył wszystkich koniecznych testów. W rozmowie z  Super Express bokser obiecał, że maturę na pewno zda. Słowa dotrzymał. W 2004 roku ponownie podszedł do matury. Po egzaminie (dla trójmiasto.wyborcza.pl) powiedział:

Poszło chyba dobrze. Z polskiego pisałem o szczęściach i nieszczęściach ludzkości. Przy szczęściach opisywałem np. dzieła Reja czy "Nad Niemnem", a przy nieszczęściach literaturę wojenną. Drugiego dnia pisałem matematykę. Dwa z trzech zadań to zrobiłem chyba dobrze, trzeciego nie jestem do końca pewien. Wziąłem się za robienie matury, bo jeden z moich kolegów namawiał mnie, żebym poszedł na AWF w Gdańsku. Odpowiedziałem mu, że nie mam matury, a on na to: "no to rób szybko". Zacząłem więc jeździć do Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koszalinie. Wybrałem tamtą szkołę, bo w Gdańsku nie miałbym spokoju, a ja nie chciałem rozgłosu. W końcu stary chłop ze mnie, a maturę dopiero robię.

Niestety bokserowi nie udało się zdać egzaminu.

Dariusz Michalczewski, 2010 r., Gala Boksu w Kopalni Soli w WieliczceDariusz Michalczewski, 2010 r., Gala Boksu w Kopalni Soli w Wieliczce fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl

Do gwiazd, które osiągnęły sukces bez egzaminu maturalnego, należą również:

  • Kayah
  • Kamil Bednarek
  • Zbigniew Hołdys
  • Robert Kubica
  • Radosław Liszewski
  • Popek
Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.