Co jeśli rząd nie zdejmie reżimu sanitarnego? "Trzeba będzie wybudować 350 przedszkoli"

W placówkach przedszkolnych zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego obowiązuje limit dzieci. Co z dziećmi, dla których nie starczyło miejsca w przedszkolu? Wiceprezydent Warszawy mówi, że w wakacje trzeba by było wybudować nowe placówki, a to nierealne.

Brak miejsc w przedszkolach

Przedszkola zostały otwarte 6 maja. W placówkach zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego obowiązuje limit liczby dzieci. W grupie obecnych może być 12 podopiecznych i opiekunowie. W żłobku lub przedszkolu może przebywać jedno dziecko i opiekun na czterech metrach, a więc dyrektorzy nie mogą przyjmować wszystkich dzieci. Początkowo nie było kłopotu, ponieważ w placówkach pojawiło się ich niewiele, w ostatnich dniach rodzice chętniej wysyłają swoje pociechy do przedszkoli. Liczba deklaracji rodziców też wzrasta. Pojawia się problem zbyt małej liczby miejsc.

Rodzice najbardziej obawiają się momentu zniesienia zasiłku opiekuńczego, który aktualnie wydłużony jest do 28 czerwca. Kiedy zasiłek się skończy, będą musieli wrócić do pracy. Ponieważ zgodnie z wymogami sanitarnymi liczba dzieci w placówkach została zmniejszona, wiele z nich może nie dostać się do macierzystego przedszkola. Resort edukacji znalazł rozwiązanie na taką sytuację.

Wtedy organ prowadzący, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta powinien wskazać inne przedszkole, w którym będzie takie miejsce

- przekazała Anna Ostrowska, rzecznik MEN.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poprosił resort edukacji o opinię w sprawie, jak będzie wyglądała sytuacja nieprzyjęcia dziecka do placówki z powodu braku miejsc. Nie otrzymał odpowiedzi. Prezydent Trzaskowski ma prawo się martwić, ponieważ w stolicy aż 64 proc. rodziców zadeklarowało, że chcą, aby dzieci uczęszczały do placówek.

Reżim w przedszkolach

Jak podaje MEN, 4 czerwca w całej Polsce czynnych było ponad 15 tys. przedszkoli, a opiekę w nich znalazło ok. 204 tys. dzieci. Na ten temat wypowiedziała się również wiceprezydent Warszawy do spraw edukacji Renata Kaznowska, która powiedziała:

Jeśli reżim w przedszkolach utrzyma się do września, a wszyscy rodzice będą wtedy chcieli, aby ich dzieci wróciły do placówek, to musielibyśmy w wakacje dobudować ich nawet 350. Wszyscy wiedzą, że to nierealne.
Zobacz wideo Minister edukacji podał terminy egzaminów w szkołach
Więcej o: