Podniesienie ocen o 1 stopień? Rzecznik praw dziecka apeluje do nauczycieli

Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka, zwrócił się do nauczycieli z propozycją, aby wszystkim uczniom podnieść oceny o 1 stopień. Skąd ten pomysł? Rzecznik praw dziecka uważa, że byłaby to dobra rekompensata za trudy w nauce związane z lekcjami zdalnymi wprowadzonymi w związku z pandemią COVID-19.

Podniesienie ocen o 1 stopień? Rzecznik apeluje

1 czerwca, w dzień dziecka, wielu urzędników złożyło szczere życzenia wszystkich milusińskim. Wśród wielu życzeń wyróżnił się apel rzecznika praw dziecka – Mikołaja Pawlaka:

Uczniowie ponieśli największe konsekwencje zdalnej edukacji. Wszyscy musieli się do tego przygotować, ale dzieci miały największe z tym trudności.  Mój apel jako rzecznika praw dziecka, jest taki, żeby nieco złagodzić te konsekwencje. Na radach pedagogicznych do tych arytmetycznych wyników, które wychodzą z ocen jednostkowych, sprawdzianów, klasówek po prostu zróbmy „plus jeden”. Proszę o to, by oceny dla wszystkich uczniów w Polsce, były „plus jeden”, od rzecznika praw dziecka i od was, drodzy nauczyciele, żeby wszyscy mieli promocję do następnej klasy, żeby we wrześniu, gdy zaczniemy nowy rok, wszyscy mogli zacząć z czystą kartą i dobrymi humorami. Żeby ten trudny okres ostatnich trzech miesięcy nie był podstawą do tego, by któryś uczeń miał problemy z promocją. Prośba – „plus jeden” w ocenianiu i wszyscy we wrześniu, mam nadzieję, nadrobimy ten stracony czas

– napisał w liście otwartym.

Zobacz wideo Minister edukacji podał terminy egzaminów w szkołach

Podniesienie ocen o 1 stopień? Reakcje nauczycieli

Apel rzecznika praw dziecka o podniesienie ocen o 1 stopień na świadectwach szkolnych był szeroko komentowany zarówno przez nauczycieli, jak i rodziców. Zapytaliśmy rodziców i nauczycieli, co sądzą o tym pomyśle.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Rzecznik Praw Dziecka mówił, że "klaps nie zostawia wielkiego śladu". W internecie powstała petycja, aby go odwołać

Ocenianie dzieci zostawmy nauczycielom. Niech każdy robi to, za co mu płacą

- komentuje mama 8-letniej Zuzi.

To jakiś żart? Prima Aprilis pomyliło się rzecznikowi z dniem dziecka?

- wyraża swoje oburzenie jedna z nauczycielek ze szkoły podstawowej z warszawskiej Woli.

A czemu nie? Może nie wszystkim się to należy, ale kto to sprawdzi? COVID-19 wiele rzeczy zmienił

- uważa tata 12-letniego Kazika.

Na oceny końcowe wpływa cały rok pracy, nie tylko ostatnie trzy miesiące. Nauczyciele naprawdę wiedzą, co robią

- tłumaczy nauczyciel języka polskiego z Gdańska.

Więcej o: