MEN: prace domowe są potrzebne. Piontkowski wyjaśnia jednak, że nauczyciele powinni je zadawać z rozsądkiem

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w rozmowie z "Gazetą Prawną" przyznał, że według niego prace domowe są potrzebne. Podkreślił jednak, że powinny być stosowane rozsądnie. Minister Piontkowski ocenił także, jak nauczyciele poradzili sobie z nauką zdalną.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w rozmowie z 9-letnią Leną Sommer dla "Gazety Prawnej", zapytany o naukę zdalną powiedział, że chociaż rząd mógł po prostu powiedzieć uczniom: macie ferie, postanowił wypróbować edukacji na odległość.

Nauczyciele stanęli na wysokości zadania. Bardzo szybko nauczyli się korzystać z nowoczesnych narzędzi i technologii. Na pewno jest to lepsze rozwiązanie, niż pozostawienie uczniów bez jakichkolwiek zajęć

- ocenił Piontkowski.

MEN wyjaśnił, że zdaje sobie sprawę z tego, że "lepszą formą zajęć jest standardowa, klasyczna, kiedy grupa uczniów spotyka się z nauczycielem, mają bezpośredni kontakt, a rówieśnicy mogą ze sobą rozmawiać". Dariusz Piontkowski ma nadzieję, że wkrótce do takiej formy zajęć będzie można wrócić.

MEN o korzystaniu z technologii po powrocie do szkoły

Piontkowski zapowiedział, że duża część narzędzi internetowych, z których obecnie korzystają uczniowie i nauczyciele, będzie wykorzystywana także po powrocie do standardowych zajęć, np. w sytuacji, gdy któryś z uczniów przez dłuższy czas będzie chory. Internet będzie służył do tego, aby nauczyciele przekazywali nieobecnym na lekcjach uczniom materiały edukacyjne.

Sądzę też, że na co dzień część zadań czy poleceń nauczyciel będzie mógł wydawać w formie wirtualnej albo odbierać od uczniów w tej formie część prac

- dodał MEN. 

Piontkowski o pracach domowych

- Uważam, że prace domowe są potrzebne, ale stosowane rozsądnie. Nie może być tak, że praca domowa zmusza ciebie i twoje koleżanki czy kolegów do siedzenia do późna w nocy - odpowiedział Piontkowski Lenie, gdy zapytała go o to, czy prace domowe mają sens. MEN wyjaśnił, że nauczyciel powinien kontaktować się z innymi pedagogami i zadawać pracę domową w porozumieniu z nimi, żeby nie przytłaczać uczniów zbyt dużą liczbą obowiązków.

Praca domowa daje szanse na wyrobienie w was samodzielności i sprawdzenie tego, czy zrozumieliście materiał, jaki nauczyciel przedstawiał podczas lekcji. Ale ważny tu jest rozsądek

- wytłumczył Dariusz Piontkowski. Minister edukacji narodowej na pytanie, czy według niego jakiś przedmiot szkolny powinien zostać usunięty z programu odparł, że nie widzi powodu, aby to robić. Uważa, że każdy z przedmiotów pozwala w jakiś sposób poznać otaczający nas świat.

Zobacz wideo Minister edukacji podał terminy egzaminów w szkołach
Więcej o:
Copyright © Agora SA