Wniosek o zasiłek opiekuńczy COVID-19. Nowe przepisy obowiązują od 25 maja

Od 25 maja w życie weszły nowe przepisy. Zasiłek opiekuńczy przysługuje do 14 czerwca. Komu należy się opieka na dziecko? Jak długo zasiłek opiekuńczy będzie jeszcze wypłacany? Czy trzeba złożyć kolejny wniosek o zasiłek opiekuńczy COVID-19? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Zasiłek opiekuńczy COVID-19 przedłużony do 14 czerwca

Nowe Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zasiłku opiekuńczego w związku z pandemią COVID-19 weszło w życie 25 maja. Wypłaty świadczeń zostały przedłużone o kolejne  tygodnie. Zasady wypłacania zasiłku opiekuńczego nie zmieniły się.  ZUS wypłaci dodatkowy zasiłek opiekuńczy rodzicom dzieci do 8. roku życia. O wsparcie finansowe mogą starać się wszyscy. Nawet ci, którzy mimo otwarcia niektórych żłobków, przedszkoli czy szkół – nie zdecydowali się wysłać dziecka do placówki.

W ten sposób dajemy rodzicom wybór. Zasiłek będzie przysługiwał oczywiście również w sytuacji, gdy np. żłobek czy klub dziecięcy zostanie otwarty, ale nie będzie mógł zapewnić opieki wszystkim dzieciom

na stronie gov.pl możemy przeczytać argumentację wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca? Wiceminister: Trwają prace

Kto jeszcze może złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy COVID-19?

Opiekę na dziecko dostaną rodzice lub opiekunowie dziecka, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym, a ich dziecko nie ma więcej niż 8 lat. Wedle nowych przepisów zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko rodzicom pracującym zawodowo:

przez okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, jednak nie dłużej niż do dnia 14 czerwca 2020 r.
w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki, jednak nie dłużej niż do dnia 14 czerwca 2020 r.
jeśli, mimo otwarcia placówki, zdecydują się osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem, jednak nie dłużej niż do 14 czerwca 2020 r.
Zobacz wideo Minister edukacji podał terminy egzaminów w szkołach

Wniosek o zasiłek opiekuńczy COVID-19 – gdzie złożyć?

Nie trzeba składać specjalnych wniosków o zasiłek opiekuńczy COVID-19. Tak jak dotychczas, pracownik musi złożyć jedynie oświadczenie u pracodawcy, który składa je potem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jedynie osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie bezpośrednio w ZUS.

Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS.

Więcej o: