Zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca? Wiceminister: Trwają prace

Wiceminister resortu rodziny, Stanisław Szwed, poinformował, że rząd pracuje nad przedłużeniem zasiłku opiekuńczego. Wedle nowych przepisów rodzice mieliby otrzymywać zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca.

Zasiłek opiekuńczy – przedłużony do 28 czerwca?

Podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową wiceminister Stanisław Szwed przekazał, że trwają prace nad przedłużeniem zasiłku opiekuńczego o kolejne tygodnie. Tym razem świadczenie miałoby obowiązywać do 28 czerwca:

Trwają prace legislacyjne, by dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przysługujący rodzicom w związku z zamknięciem placówek opiekuńczych, został przedłużony do 28 czerwca.

- powiedział PAP wiceminister resortu rodziny Stanisław Szwed.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Dotychczas zasiłek opiekuńczy jest przewidziany do 14 czerwca. Gdyby został przedłużony do 28 czerwca, świadczenie byłoby wypłacane do końca roku szkolnego. Ale, jak zaznaczył Stanisław Szwed, jest możliwość przedłużenia zasiłku opiekuńczego:

Jednocześnie rozporządzenie to daje upoważnienie Radzie Ministrów, aby można było rozszerzyć przyznawanie zasiłku opiekuńczego o kolejne miesiące - w przypadku wakacji chodziłoby o żłobki i przedszkola.

Zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca – dla kogo?

Przypomnijmy, że zasiłek opiekuńczy miał wesprzeć rodziców w trudnej sytuacji, gdy z powodu pandemii COVID-19 placówki szkolne zostały zamknięte, a oni musieli samodzielnie sprawować opiekę na dziećmi. Obecnie przysługuje on także rodzicom dzieci do lat ośmiu, którzy mimo otwarcia niektórych żłobków, przedszkoli, placówek pobytu dziennego lub szkół, zdecydowali się nadal opiekować się dziećmi w domu.

Zgodnie z wytycznymi, które możemy poznać na stronie gov.pl:

Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.