Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 czerwca. Kto dostanie świadczenie?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca. Przysługuje on także rodzicom, którzy nie skorzystali z otwarcia placówek - żłobka, przedszkola czy szkoły - i wolą osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem. Komu jeszcze ZUS przyzna dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

ZUS dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 czerwca 

Rada Ministrów przedłużyła o kolejne trzy tygodnie dodatkowy zasiłek opiekuńczy. 14 czerwca kończy się kolejna transza świadczeń. ZUS wypłaci dodatkowy zasiłek opiekuńczy rodzicom dzieci do 8. roku życia. Jest to rządowa pomoc, która ma ułatwić decyzję o pozostaniu w domu i opiekowaniu się dziećmi w związku zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem.

Zobacz wideo Ilu zakażonych mamy tak naprawdę? Ocenia Andrzej Sośnierz

ZUS dodatkowy zasiłek opiekuńczy – komu jeszcze przysługuje świadczenie?

Na stronie gov.pl możemy dowiedzieć się, że ZUS wypłaci dodatkowy zasiłek opiekuńczy ubezpieczonym rodzicom dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Co ważne:

Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

ZUS dodatkowy zasiłek opiekuńczy a otwarte placówki

Mimo zapewnień, że ZUS wypłaci zasiłek opiekuńczy rodzicom, którzy zostają w domach z dziećmi choć niektóre placówki są już otwarte, wciąż pojawiają się w tej sprawie wątpliwości. Podkreślamy  rodzice, którzy mimo otwarcia placówki nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka, w dalszym ciągu mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

W ten sposób dajemy rodzicom wybór. Zasiłek będzie przysługiwał oczywiście również w sytuacji, gdy np. żłobek czy klub dziecięcy zostanie otwarty, ale nie będzie mógł zapewnić opieki wszystkim dzieciom

– zapewnia wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Więcej o: