Zasiłek opiekuńczy po 24 maja. Termin znów przedłużony. Zobacz, jak złożyć wniosek

Rząd wydłużył dodatkowy zasiłek opiekuńczy o kolejne trzy tygodnie. Do 14 czerwca mogą z niego korzystać rodzice, którzy nie zdecydują się wysłać dzieci do otwartych przedszkoli, żłobków czy szkół. Jak złożyć do ZUS wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 24 maja

Rząd wydłużył po raz kolejny dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Jak zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej świadczenie zostanie utrzymane do 14 czerwca. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca. Co ważne, przysługuje on również tym rodzicom, którzy mimo otwarcia np. żłobka zdecydują się osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem. Wciąż będzie przysługiwał on rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem (...) Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

ZUS dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 czerwca będzie wypłacał wszystkim rodzicom. Także tym, którzy zdecydowali nie wysyłać dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół, które zaczęły już działać. Nie ma przymusu wysyłania dzieci do placówek. To ewentualność, na którą rodzice mogą się zdecydować lub nie.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT DOWIESZ SIĘ TU: Co z zasiłkiem opiekuńczym po 24 maja? 

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

ZUS wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Pojawia się jednak wiele pytań o dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 czerwca. Należy złożyć kolejne zaświadczenie i wniosek? A może wcześniej złożone dokumenty wystarczą?

ZUS wypłaci dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 czerwca osobom, które złożą u swojego pracodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Będzie to równoznaczne ze złożeniem wniosku o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

ZUS na stronie internetowej informuje:

Uprawnienia do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ustalane są tylko na okres wskazany w oświadczeniu (wniosku). Jeżeli ubezpieczony chce otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na kolejny okres musi ponownie złożyć oświadczenie wskazując w nim ten kolejny okres.

Oświadczenie (wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy) można pobrać TU. 

Inaczej wygląda jednak wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku osób, które prowadzą działalność pozarolniczą. W takiej sytuacji wnioski składa się bezpośrednio w ZUS-ie. Wniosek ZAS-58 można złożyć za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. 

ZUS wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy – każdy rodzic osobno?

Pamiętajmy, że zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie obojgu rodzicom. Nie jest zależny od liczby dzieci i nie możemy się o niego ubiegać, gdy drugi rodzic może zapewnić opiekę (na przykład jest bezrobotny lub przebywa na urlopie rodzicielskim).

Więcej o: