Kto dostanie 1000 zł na wakacje? Bony na wakacje poruszyły Polaków. "Jestem samotną matką, ale zarabiam więcej niż średnia krajowa. Lepiej być nierobem"

Rządowy pomysł bonu 1000 złotych na wakacje spotkał się z olbrzymim odzewem Polaków. Nasi czytelnicy pytają: kto dostanie 1000 złotych na wakacje? Niestety wciąż brakuje konkretnych wytycznych. Przedstawiamy prawdopodobne warunki dofinansowania urlopu.

Bon 1000 złotych na wakacje – nadal niewiele wiadomo

1000 złotych na wakacje to nowy program polskiego rządu. Jednorazowy bon w wysokości 1000 złotych wypłacałby nasz pracodawca. Jednak 90 proc. kosztów pokryłby rząd. Co jeszcze wiemy o bonach na wakacje? Wciąż nie są to kompletne informacje.

Ostateczne wytyczne, a więc kto może starać się o dofinansowanie wakacji, od kiedy 1000 złotych na wakacje wejdzie w życie, poznamy do końca tygodnia, czyli do 24 maja 2020 roku. Znamy jednak powód, dla którego rząd decyduje się na takie rozwiązanie:

Chcielibyśmy z jednej strony wesprzeć branżę lokalną, z drugiej zaś umożliwić Polakom wyjazd na wakacje. W pierwszej kolejności bony turystyczne adresowane będą do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. To kompromis, który wypracowaliśmy podczas dialogu ze stroną społeczną

- mówiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w Radiu ZET.

Zobacz wideo Wakacje 2020. Gdzie będziemy mogli wyjechać?

Bony na wakacje poruszyły Polaków

Nasz artykuł: Bon 1000 złotych na wakacje. Kto może złożyć wniosek o 1000 złotych na wakacje od rządu?” wywołał szeroką dyskusję. W komentarzach pod tekstem piszecie między innymi:

Jestem samotną matką, ciężko pracuję, podnoszę swoje kwalifikacje po to, żeby innym było lepiej. Lepiej być nierobem. Ja zarabiam więcej niż średnia krajowa, ale płacę też wyższe podatki. Dlaczego zawsze sponsoruję innym prezenty?
Bon 1000 złotych na wakacje trafi do osób zarabiających mniej niż 5489,21 zł brutto. Mających łączny dochód ze wszystkich źródeł, czy na konkretnym etacie? A jeżeli ktoś pracuje na trzech półetatach i na każdym ma po 4 tysiące?

Zastanawiacie się także na tym, jak realizacja bonu miałaby wyglądać w praktyce:

Tylko potem trzeba będzie zbierać paragony (albo lepiej - faktury) na każdą usługę - by w razie kontroli niepodważalnie udowodnić, że wydało się cały tysiąc na "krajowe usługi turystyczne", wyłącznie na własne potrzeby, w podmiocie płacącym podatki w Polsce...

Niestety nie potrafimy rozwiać waszych wątpliwości. Na informację od kiedy 1000 złotych na wakacje musimy jeszcze poczekać. Przypominamy jednak wstępne zasady bonu 1000 złotych na wakacje.

1000 złotych na wakacje – zasady

  • 1000 złotych zostanie wypłacone w formie bonu lub przedpłaconej karty (nie otrzymamy gotówki na konto).
  • Bon 1000 złotych na wakacje trafi do osób zarabiających mniej niż 5489,21 zł brutto
  • Pieniądze można przeznaczyć tylko na usługi turystyczne i tylko w Polsce.
  • 1000 złotych na wakacje od rządu będzie przysługiwało wyłącznie pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.
  • Jeżeli w rodzinie kilka osób spełnia warunki 1000 złotych na wakacje, każda z nich może złożyć wniosek o 1000 złotych na wakacje i każda otrzyma bon.

Więcej informacji: Bon 1000 złotych na wakacje. Kto może złożyć wniosek o 1000 złotych na wakacje od rządu?”

Więcej o: