Zmiany w 500 plus? Zdaniem eksperta "można zmodyfikować program". Jak?

Szykują się zmiany w programie 500 plus? W dobie spowolnienia gospodarczego wywołanego przez pandemię koronawirusa wiele mówi się o konieczności wprowadzenia pewnych modyfikacji do programu. Rząd póki co takich nie przewiduje, za to eksperci proponują różne rozwiązania.

Zmiany w 500 plus w 2020 roku?

Główny program socjalny rządu PiS był modyfikowany już kilka razy. Najważniejsza zmiana zostało przeprowadzona 1 lipca 2019 roku. Od tej daty świadczenie przysługuje na każde dziecko, a nie na drugie i każde kolejne w rodzinie. Jest to niezależne od zarobków. Nawet rodzice, którzy wcześniej nie spełniali kryterium dochodowego – zarabiali więcej – mogli ubiegać się o 500 plus. W ubiegłym roku został też wydłużony okres rozliczeniowy. W ten sposób osoby, które pobierały świadczenie w 2019 roku nie musiały składać nowych wniosków o wypłaty.

Jakie zmiany w 500 plus może przynieść nam 2020 rok? Już w zeszłym roku ekonomista Marcin Mrowiec zaproponował 600 plus i 400 plus.

Można zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci

– proponował w rozmowie z Businessinsider.

Zobacz wideo "Wszystko wskazuje na to, że PiS zacznie je ograniczać"

Zdaniem eksperta obecnie program 500 plus nie zachęca do znalezienia zatrudnienia.

Teraz system podatkowo-składkowy wspierający te osoby wytwarza bodźce utrzymujące je poza rynkiem pracy. Te osoby nie zawsze mają wysokie kwalifikacje, a gdyby zaczęły pracować, uzyskując niewysokie zarobki, równocześnie tracą prawa do dodatków socjalnych. Często nie opłaca im się więc podejmować pracy.

Zmiany w programie 500 plus – tylko propozycja

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: 500 plus zagrożone? 500 plus do likwidacji?

Uspokajamy. Zmiany w programie 500 plus w 2020 roku to w tej chwili tylko sugestia ekonomisty. Trudno powiedzieć, czy rząd weźmie pod uwagę proponowane przez niego rozwiązanie. Faktem jest jednak, że wśród specjalistów z branży ekonomicznej przeważają głosy, że zróżnicowanie kwoty świadczenia w zależności od zarobków lub uzależnienie go od dochodu na osobę w rodzinie miałoby sens.

Rząd podtrzymuje zdanie co do formy dotychczasowego programu 500 plus. Zapowiada także rozszerzenie zapomóg – na przykład utrzymanie jednorazowej emerytury plus, czyli trzynastego świadczenia emerytalnego.

Więcej o: