Kiedy będą otwarte place zabaw dla dzieci? "Codziennie chodziłyśmy na huśtawki. Stały punkt programu"

"Place zabaw otwarte!" - na taki komunikat czekają wszyscy rodzice. Po kolejnej konferencji prasowej dotyczącej odmrażania gospodarki kolejny raz wróciły pytania o place zabaw. Kiedy będą otwarte place zbaw? Sprawdzamy, czy już niedługo będziemy mogli zabrać dzieci na huśtawki i zjeżdżalnie.

Czy można iść na plac zabaw? Niestety jeszcze nie

W pierwszym etapie rozluźniania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa zostały otwarte lasy i parki. Od 20 kwietnia możemy pójść odetchnąć świeżym powietrzem wśród drzew. Niestety place zabaw wciąż pozostały zamknięte.

Okazuje się, że dla rodziców to bardzo uciążliwe. Zapytaliśmy młode mamy o to, jak często korzystały z pociechami z osiedlowych piaskownicy czy huśtawek w pobliskich parkach:

Z córką codziennie chodziłyśmy na huśtawki. Stały punkt programu, każdy spacer tak kończyłyśmy.
Mam dwoje dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieci miały plac zabaw przy przedszkolu, oprócz tego na naszym osiedlu. W przedszkolu wychodzili codziennie, o ile pozwoliła pogoda. My zawsze w weekend. Czasem kilka razy dziennie.

Kiedy otwarte place zabaw?

Zgodnie z pierwszymi obietnicami rządu, place zabaw miały zostać otwarte w czwartym etapie odmrażania gospodarki. Wtedy prawdopodobnie wznawiają działalność między innymi salony masażu, piercingu, solaria, siłownie i kluby fitness, kina, teatry. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie gov.pl.

Czy wtedy zostaną otwarte place zabaw? Niestety, wciąż nie ma żadnych szczegółowych informacji na temat. Wśród mam, z którymi udało nam się skontaktować, pojawiają się pytania:

Skoro otwarte zostały boiska i może na nich przebywać nawet 14 osób to dlaczego dalej nieczynne są place zabaw?

Otwarcie placów zabaw jest problematyczne z wielu względów. Sprzęty w takich miejscach wymagałyby regularnej dezynfekcji. Trudno też oczekiwać od dzieci zachowania odpowiedniej – dwu metrowej – odległości. Place zabaw są przeznaczone głównie dla najmłodszych, którym trudno wytłumaczyć zasady bezpieczeństwa.

Wiele osób podejrzewa jednak, że place zabaw zostaną otwarte właśnie 1 czerwca 2020. Byłaby to olbrzymia niespodzianka dla najmłodszych. Idealna na Dzień Dziecka.

Więcej o: