Kolonie i obozy 2020. Rodzice zbulwersowani wytycznymi GIS-u

19 maja odbyła się konferencja, podczas której minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformował, że organizacja kolonii i obozów w 2020 roku jest możliwa. Zastrzegł przy tym, że konieczne będzie przestrzeganie specjalnych obostrzeń przygotowanych przez GIS. Już przy pierwszych wytycznych GIS-u w sprawie kolonii i obozów 2020 pojawia się wiele kontrowersji.

Obozy młodzieżowe 2020 – co z koloniami i obozami dla dzieci?

Tegoroczne wakacje będą inne niż wszystkie. Lato zbliża się wielkimi krokami, więc nie dziwi, że rodzice szukają odpowiedzi, jak będzie wyglądała organizacja kolonii i obozów 2020. Podczas konferencji szef resortu edukacji bardzo ostrożnie wypowiadał się w tej sprawie:

W tej chwili trwają ostatnie konsultacje dotyczące tego, jak te wytyczne mogłyby wyglądać. Mamy nadzieję, że w najbliższych dniach będziemy w stanie już te wytyczne pokazać. Wydaje się więc, że w tym roku będzie można taki wypoczynek dla dzieci i młodzieży zorganizować, aczkolwiek przy specjalnych obostrzeniach, które za chwilę opublikujemy - podkreślił Dariusz Piontkowski.

Kolonie i obozy 2020 – pierwsze obostrzenia i wytyczne

Do zapowiedzianych wytycznych dotarł serwis Money.pl. Więcej pisaliśmy o tym w artykule: Są wytyczne GIS dla organizatorów. Przypomnijmy, że wśród zaleceń GIS-u znalazły się takie rekomendacje jak:

  • Rodzice lub opiekunowie muszą złożyć oświadczenie o stanie zdrowia dziecka.
  • Jeśli dzieci miały wcześniej kontakt z osobami skierowanymi na kwarantannę lub były podejrzewane o zakażenie koronawirusem, nie będą mogły wziąć udziału w koloniach czy obozie.
  • Na każdym obozie lub kolonii będą musiały być zapewnione usługi pielęgniarskie, a dzieciom i opiekunom regularnie będzie mierzona temperatura.
  • W ośrodkach muszą znaleźć się izolatki dla dzieci z podejrzeniem choroby.
  • Grupy mogą liczyć do 12 lub 14 osób.
  • W jednym pokoju lub namiocie może przebywać maksymalnie cztery osoby, przy zachowaniu minimum 4 metrów kwadratowych powierzchni noclegowej na jedną osobę.

Kolonie i obozy 2020 - koronawirus zmieni wakacje w „obóz karny”?

Pod naszym artykułem: Jak będą wyglądały kolonie i obozy dla dzieci? pojawiło się wiele komentarzy. Rodzice są zbulwersowani wytycznymi GIS w sprawie kolonii i obozów 2020.

Pojawia się wiele wątpliwości:

Co to znaczy "raczej będzie można"? To raczej mam wpłacić kasę? Raczej ją potem odzyskam? Czy raczej nie? czy raczej obóz się odbędzie, ale do połowy i bez żadnych atrakcji za które place? Ludzie, tu są konkrety raczej potrzebne!

Zalecenia wydają się wielu osobom trudne do zrealizowania:

Może jeszcze etat lekarza dla każdej grupy, 2 tygodnie kwarantanny przed właściwym obozem - oczywiście na koszt organizatora i codzienne testy - te po 500 pln. Jak w Monty Pythonie było Ministerstwo Głupich Kroków, tak my mamy Ministerstwa Głupich Pomysłów.

Niektórzy rodzice komentują dosadnie:

To raczej obóz karny niż wypoczynkowy. Liczycie, że KTOŚ z tego skorzysta?
Po takich koloniach i obozach to za rok 80% dzieci powie rodzicom: Wole nie jechać.

Cały artykuł można przeczytać TU.

Zobacz wideo
Więcej o: