Powrót dzieci do szkół. Resort wycofuje się ze słów wiceministra: Nie ma decyzji, jak będzie wyglądała nauka

Szkoły zostaną zamknięte do 26 czerwca, czyli do końca roku szkolnego - zapowiedział wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Z powodu panującej pandemii koronawirusa szkoły w Polsce zostały zamknięte od 16 marca, a od 12 marca ograniczono ich funkcjonowanie. Między 12 a 25 marca nie odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Zdalne nauczanie wprowadzono natomiast od 26 marca.

Szkoły zamknięte do 26 czerwca

"W wydanym rozporządzeniu przedłużymy zamknięcie szkół do 26 czerwca, czyli końca roku szkolnego" - poinformował wiceminister edukacji narodowej  Maciej Kopeć w rozmowie z Wirtualną Polską.

Po deklaracji wiceministra MEN, okazało się jednak, że resort szykuje jednak inne rozwiązanie niż to, o którym informował Kopeć.  W komunikacie przesłanym do Polskiego Radia Ministerstwo Edukacji Narodowej podało, że przygotowuje rozporządzanie ograniczające funkcjonowanie szkół do 7 czerwca. Tym samym, na mocy obowiązujących przepisów zajęcia stacjonarne zawieszone są do 24 maja. 

Nie ma jeszcze także decyzji, w jaki sposób będzie wyglądała nauka od 8 do 26 czerwca - przekazał resort edukacji. 

Uruchomienie placówek będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej w kraju oraz wytycznych ministra zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego - podkreśliło MEN w cytowanym już komunikacie. 

Premier o odmrażaniu szkół

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji 13 maja poinformowali, że w ramach trzeciego etapu znoszenia obostrzeń od 18 maja rozpocznie się odmrażanie szkół i wybranych placówek oświatowych. Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych uruchomione zostaną zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne. Jednak to rodzice będą decydowali o tym, czy posłać dziecko do szkoły. Jeżeli nie zdecydują się na to, będą nadal otrzymywali zasiłek opiekuńczy.

Utrzymujemy możliwość otrzymania od państwa zasiłku opiekuńczego - taką, jaka jest do tej pory: dla tych z państwa, którzy się tego (posłania dziecka do szkoły) obawiają lub wolą, żeby pociechy pozostały w domu, jest dowolność. Ale też prosimy samorządowców, dyrekcje szkół, żeby w podobnym cyklu, jak to się działo w przedszkolach, uruchomili taką możliwość dla tych osób, które muszą wrócić do pracy

- dodał premier Morawiecki

Szef MEN zaznaczył, że nie wszystko da się przekazać w formie zdalnej. W szczególności mówił o zajęciach praktycznych: "Staramy się stopniowo umożliwiać przejście do zajęć praktycznych, stąd od 18 maja umożliwimy odbycie zajęć praktycznych w szkołach policealnych tam, gdzie nauka trwa zaledwie rok czy półtora i nie wszyscy słuchacze byli w stanie odbyć odpowiednią praktykę, a niedługo będą mieli egzaminy zawodowe" - powiedział szef MEN.

Zobacz wideo Minister edukacji podał terminy egzaminów w szkołach
Więcej o:
Copyright © Agora SA