Kiedy dzieci wrócą do szkół? Oto kalendarz "odmrażania" placówek

Ministerstwo edukacji narodowej uruchomiło kolejne etapy "odmrażania" szkół i wybranych placówek oświatowych. Zaplanowany został również kalendarz zmian w szkołach w kolejnych tygodniach, aż do wakacji.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji 13 maja poinformował, że w ramach trzeciego etapu znoszenia obostrzeń od 18 maja będą otwarte szkoły policealne. Jakie jeszcze zmiany czekają uczniów? 

Powrót do szkoły - obowiązujące daty

Już w najbliższy poniedziałek (18 maja) otwarte zostaną schroniska młodzieżowe i międzyszkolne ośrodki sportowe. Wznowiona zostanie także działalność młodzieżowych domów kultury, ognisk pracy pozaszkolnej, pałaców kultury oraz innych placówek tego typu. Jak zapowiedział premier Morawiecki, wróci również możliwość prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi, które mają opinię lub orzeczenie o konieczności odbywania takich zajęć. Możliwe będzie także realizowanie lekcji praktycznych przez słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych oraz zajęć z zakresu nauki jazdy.

Jak będą wyglądały zajęcia praktyczne przygotowujące do końcowych egzaminów zawodowych? Uczniowie ostatnich semestrów szkół policealnych będą mieli możliwość realizowania zajęć praktycznych, które nie mogły odbywać się na odległość. Koniecznym warunkiem możliwości prowadzenia takich zajęć będzie spełnienie przez szkołę określonych wymagań. Niezbędna jest zgoda słuchacza, a w przypadku niepełnoletniego słuchacza - jego rodzica lub opiekuna prawnego. Kształcenie teoretyczne, tak jak dotychczas, będzie prowadzone zdalnie.

Powrót do szkoły - praktyki zawodowe

Od 4 maja uczniowie technikum mają możliwość skorzystania z dodatkowych form realizacji praktyk zawodowych. Natomiast od 25 maja, jak poinformował premier Morawiecki, uczniowie trzecich klas technikum, którzy nie skorzystali z dodatkowych form realizacji praktyk, będą mogli skorzystać z praktyk realizowanych u pracodawców. W tym przypadku również konieczne będzie zachowanie określonych warunków sanitarnych. Od 18 maja ruszą zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze i zajęcia rewalidacyjne. Jest to związane z przywróceniem możliwości prowadzenia rehabilitacji ruchowej czy fizjoterapii. Kluczowym warunkiem do odbywania takich zajęć jest zgoda rodzica.

Jak poinformował wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć w rozmowie z Wirtualną Polską, szkoły miały zostać zamknięte do 26 czerwca, czyli do końca roku szkolnego. Informacja tego samego dnia została sprostowana przez MEN, które szykuje inne rozwiązanie niż to, o którym informował Maciej Kopeć. W komunikacie przesłanym do Polskiego Radia Ministerstwo Edukacji Narodowej podało, że przygotowuje rozporządzanie ograniczające funkcjonowanie szkół do 7 czerwca. Tym samym na mocy obowiązujących przepisów zajęcia stacjonarne zawieszone są do 24 maja.

embed
Zobacz wideo Minister edukacji podał terminy egzaminów w szkołach
Więcej o: