Ministerstwo Edukacji Narodowej o ocenach końcowych uczniów. Będą wystawiane na nieco innych zasadach

Kiedy powrót do szkół? Jak będzie wyglądało wystawianie ocen końcoworocznych? To pytania, które najbardziej nurtują zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Na ten temat wypowiedziało się MEN.

Oceny końcoworoczne

Uczniowie od wielu tygodni z powodu panującej pandemii koronawirusa uczą się zdalnie. "Nauczyciele mogą wystawiać oceny. Oceny te mogą brać pod uwagę podczas klasyfikacji uczniów" - ogłosił minister edukacji Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej. Przyznał również, że uczniowie z niezamożnych rodzin mają problemy z uczestnictwem w zdalnym kształceniu. Szef MEN dodał:

Chcę podziękować nauczycielom za ich wysiłek. Dla wielu z nich to była pierwsza okazja nauczania na odległość. To wymagało od nich zdobycia nowej wiedzy, umiejętności, przygotowania do lekcji, co wymaga więcej czasu 

Kiedy powrót do szkół?

Kiedy powrót do szkół? Na ten temat podczas konferencji minister edukacji nie podał szczegółów. Za kilka dni na kolejnej konferencji ma o tym poinformować premier Mateusz Morawiecki. Piontkowski wyznał, że "przytłaczająca większość uczniów nie korzysta z kształcenia na odległość", ponieważ nie wszyscy uczniowie maja dostęp do sprzętu i internetu. Brak dostępu do sprzętów występuje zazwyczaj u mniej zamożnych rodzin. Powiedział

Nauczyciele mogą prowadzić edukację na odległość w inny sposób, np. drukować pakiety, które raz w tygodniu będą udostępniane uczniom np. w szkole albo w urzędzie gminy

"Dziś, zgodnie z rozporządzeniami MEN, taka klasyfikacja, oceniania jest możliwe. W przypadku maturzystów okres kształcenia na odległość wynosi miesiąc, a przecież uczniowie przez poprzednią część roku uczestniczyli w normalnych zajęciach i nie było problemu z klasyfikacją" - dodał szef MEN. Podkreślił również, że chciałby, aby na podobnych zasadach odbyła się klasyfikacja uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Chodzi przede wszystkim o wystawianie ocen. Nauczyciele mogą też oceniać uczniów za aktywność w kształceniu na odległość. Na tej podstawie ma być wystawienie ocen końcowych.

Program Zdalna Szkoła

Aby pomóc uczniom, którzy nie posiadają potrzebnego do nauki zdalnej sprzętu, rząd uruchomił program "Zdalna Szkoła". Program ruszył od 1 kwietnia. Samorządy mogą ubiegać się o środki na zakup sprzętu komputerowego dla dzieci i młodzieży uczestniczącej w zdalnym kształceniu. Do piątku zrealizowano 1050 przelewów na kwotę 68 mln 272 tys. zł. 

Dariusz Piontkowski przyznał, że nie ma konieczności, aby uczniowie w czasie wakacji mieli nadrabiać, zaległości w nauce." Nauczyciele i uczniowie też potrzebują wypoczynku. Na razie nie przewidujemy zmian, jeśli chodzi o zakończenie zajęć dydaktycznych, więc wakacje będą wakacjami" - powiedział szef MEN.

Zobacz wideo Minister edukacji podał terminy egzaminów w szkołach
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.