Minister Edukacji Dariusz Piontkowski: warto otworzyć szkoły choć na kilka tygodni jeszcze w tym roku szkolnym

Kiedy otworzą szkoły? Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski nie wyklucza tego, że szkoły zostaną otwarte przed wakacjami. Szef MEN-u poinformował, kiedy prawdopodobnie będzie decyzja o powrocie dzieci do szkół.

Szkoły zostały zamknięte 25 marca z powodu pandemii koronawirusa. Od tego czasu uczniowie uczą się zdalnie w swoich domach. Uczestniczą w lekcjach online. Pomagają im nauczyciele oraz rodzice. Minister edukacji Dariusz Piontkowski w rozmowie Radiem Gdańsk powiedział, za jaki czas padnie decyzja, kiedy dzieci pójdą do szkoły. 

Kiedy otworzą szkoły? MEN: Powrót do szkoły uczniów klas 1-3 nie jest wykluczony

Piontkowski zapytany o to, czy MEN rozważa przedłużenie roku szkolnego, odpowiedział, że na razie nie rozważają tego. Powiedział, że możliwe, iż pod koniec maja będzie decyzja o powrocie do szkół dzieci z klas 1-3 w szkołach podstawowych. Szef MEN-u dodał, że rozważane są różne warianty, ale trudno powiedzieć, jak na przestrzeni dni będzie to dokładnie wyglądało i czy szkoły zostaną otwarte przed wakacjami. 

Obowiązuje termin zakończenia zajęć dydaktycznych 26 czerwca, ale nie wiemy, co się wydarzy. Epidemia nas zaskoczyła, musieliśmy się do niej dostosować. Dziś wydaje się, że nie ma zagrożenia dla zakończenia zajęć dydaktycznych w końcówce czerwca 

- wyjaśnił Piontkowski. Szef MEN-u wyjaśnił, że nawet gdyby uczniowie mieli wrócić do szkół na  zaledwie kilka tygodni, to jego zdaniem warto to zrobić. 

Zobacz też: Bezpieczny powrót dzieci do szkoły. UNICEF podał nowe wytyczne

Powrót dzieci do szkoły stoi pod znakiem zapytania, ale egzaminy się odbędą

Kiedy uczniowie wrócą do szkół i czy w ogóle będzie planowany powrót dzieci do szkoły przed wakacjami nie wiadomo, ale jak twierdzi szef resortu, egzaminy zostaną przeprowadzone. Dariusz Piontkowski w rozmowie z radiem podkreślił, że MEN nie zamierza rezygnować z egzaminu ósmoklasisty na rzecz konkursu świadectw, czyli opcji zaproponowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Poinformował też, ezgamin zawodowy także odbędzie się w zaplanowanym terminie, czyli od 22 czerwca.

Szef MEN został zapytany także o to, czy nie będzie problemu z zorganizowaniem większej liczby zespołów nadzorujących uczniów podczas egzaminów. – Nie wiem, czy będzie potrzeba aż tak dużo zespołów, bo nie wiem, czy będziemy musieli zachować aż dwa metry odległości między ławkami, być może półtora metra wystarczy i wtedy rzeczywiście być może kilka dodatkowych zespołów egzaminacyjnych może być koniecznych w danej szkole – stwierdził. Dodał, że być może dopuszczona zostanie możliwość  mniejszej liczby osób w zespole nadzorującym.

Zobacz wideo Kiedy dzieci wrócą do szkoły?

Otwarte żłobki i przedszkola

W ramach drugiego etapu odmrażania gospodarki, 6 maja zostały otwarte żłobki i przedszkola.  Jednak nie wszystkie placówki. Otwarcie żłobków i przedszkoli jest zaleceniem dla samorządów. Wielu osobom nie spodobała się ta decyzja. O tym, kiedy dzieci wrócą do przedszkola i żłobka zadecydują ankiety. Placówki z całej Polski sondują, czy są rodzice, którzy zdecydują się wysłać dzieci do placówek w najbliższych tygodniach.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji podkreślił, że otwarte żłobki i przedszkola to możliwość dla rodziców, którzy wracają do pracy, a nie mogą zapewnić dziecku opieki. Ile dzieci będzie mogło przebywać w jednej grupie i czy przedszkolaki będą musiały nosić maseczki? Zobacz w artykule: Żłobki i przedszkola otwarte od 6 maja. Minister zdrowia Łukasz Szumowski: w grupie przedszkolnej może być dwanaścioro dzieci

Więcej o: