Maseczki w szkole. Uczniowie będą musieli je nosić? Piontkowski wyjaśnia

Maseczki w szkołach staną się niezbędnym przyborem ucznia jak kapcie na zmianę czy piórnik? Tego jeszcze nie wiadomo na pewno. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski zasugerował, że najpewniej jako pierwsi maseczki w szkołach przetestują maturzyści.

Maseczki w szkołach. Uczniowie będą je nosić?

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski w rozmowie z serwisem "WP" został zapytamy o kwestie bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli, gdy uczniowie wrócą do szkoły. Stanie się to już niedługo podczas egzaminu ósmoklasisty oraz podczas matur. Najprawdopodobniej maseczki w szkołach będą obowiązkowe. A przynajmniej noszenie maseczki będzie obligatoryjne dla tegorocznych maturzystów i ósmoklasistów. 

Uczniowie, idąc do szkoły na egzamin, czy też wchodząc do szkoły i sali, w której będzie się odbywał egzamin, raczej powinni nosić maseczki zgodnie z zaleceniami 

- wyjaśnił Piontkowski. 

Póki co wytyczne, dotyczące środków bezpieczeństwa podczas matur czy egzaminu ósmoklasisty, nie są znane. Ministerstwo Zdrowia dopiero pracuje nad skonstruowaniem odpowiednich zasad. To właśnie minister Szumowski przekaże opinii publicznej zalecenia resortu. Będą dotyczyły także noszenia maseczek w szkołach. 

Być może jednak w samej sali, kiedy już usiądą w ławkach, kiedy będą między nimi dwa metry odległości, to wtedy chyba maseczki na twarzy nie będą już musieli mieć 

- dodał minister Piontkowski. 

Matura 2020. Kiedy się odbędzie

Nadal nie znamy dokładnych terminów tegorocznych matur czy egzaminu ósmoklasisty. Ministerstwo Edukacji Narodowej oszczędnie informuje o kolejnych krokach. Wiadomo natomiast na pewno, że nie będzie matur ustnych, a jedynie pisemne. Podano też wstępny zakres dat egzaminów.

Więcej o tegorocznych maturach przeczytasz w naszym artykule: Szkoły zamknięte do 24 maja. Kiedy odbędą się egzaminy? Nowe terminy

Maseczki dla uczniów będą obowiązkowe

Jeżeli Ministerstwo Zdrowia wyda nakaz przebywania w szkole podczas egzaminów, trzeba będzie odpowiedzieć na wiele pytań. Po pierwsze, kto będzie te maseczki dla uczniów zapewniał. Po drugie dochodzą też kwestie bezpieczeństwa. Maseczkę należy wymieniać, jak tylko robi się wilgotna. W przypadku maseczek wielorazowych szacowany czas to około 45 minut. W sytuacjach stresowych, gdy oddycha się szybciej, można sobie wyobrazić, że konieczność zmiany maseczki wypadnie co pół godziny. Zużytą maseczkę trzeba natomiast zdjąć i zabezpieczyć.

Jak zostanie to przeprowadzone w warunkach egzaminacyjnych? Czy uczniowie zapasowe maseczki będą trzymali na ławkach? A może będą je pobierali od nauczyciela. Na odpowiedzi na te pytania trzeba będzie jeszcze poczekać. Warto jednak wspomnieć, że aktualne wytyczne co do tego, co ma się znajdować na ławce podczas egzaminu są bardzo surowe. Aby ograniczyć ściąganie, zakazano nawet maskotki na szczęście. 

Zobacz wideo Jak samemu zrobić maseczkę?

Matura 2020. Jak to wygląda w innych krajach

Polska długo trzymała uczniów w niepewności, jeśli chodzi o kwestię matur. W wielu krajach już kilka tygodni temu władze informowały o przełożeniu lub też odwołaniu egzaminów końcowych (zobacz: Matury odsunięto na nieokreślony termin. Jak sobie radzą inne kraje? "Czescy uczniowie wiedzą, czego się spodziewać").

Więcej o: