MEN: Szkoły zamknięte do 24 maja. Kiedy odbędą się egzaminy? Nowe terminy

Czy uczniowie wrócą do szkół? Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podczas dzisiejszej konferencji poinformował o dalszym zawieszeniu działalności szkół. Podał także terminy egzaminów maturalnych i ósmoklasisty.

16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili plan łagodzenia obostrzeń (zobacz: Premier ogłasza łagodzenie obostrzeń). Wraz z ministrem edukacji narodowej Dariuszem Piontkowskim przyznali wówczas, że pracują nad szczegółowym planem powrotu do szkół. Zapowiedzieli, że w ramach III etapu łagodzenia obostrzeń, niektóre placówki wychowawcze mogą zostać otwarte wcześniej. Podczas dzisiejszego spotkania (24 kwietnia) odpowiedzieli na pytanie, co dalej ze zdalnym nauczaniem i egzaminami. 

Kiedy wracamy do szkoły? MEN: zawieszono działalność dydaktyczną w szkołach do 24 maja

Przedłużono zamknięcie szkół, zawieszono także działalność przedszkoli i żłobków do 24 maja. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przyznał, że obecne warunki nie pozwalają na ich otwarcie. Piontkowski poinformował, że egzaminy odbędą się jedynie w formie pisemnej, z zachowaniem środków bezpieczeństwa. 

Każdy uczeń będzie siedział w osobnej ławce, w odpowiedniej odległości od innych

- powiedział podczas konferencji.

Matura 2020 i Egzamin Ósmoklasisty 2020 - terminy egzaminów 

  • Od 8 czerwca do 29 czerwca - egzamin maturalny; 
  • Od 16 czerwca do 18 czerwca - egzamin ósmoklasisty;
  • Od 22 czerwca do 9 lipca - egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie;
  • Od 17 sierpnia do 28 sierpnia - egzamin zawodowy.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski dodał, że na początku lipca odbędą się dodatkowe egzaminy maturalne dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do nich w pierwszym terminie. A kiedy wyniki matury? Według MEN pojawią się do 11 sierpnia.

Zobacz: Harmonogram - matura i egzamin ósmoklasisty 2020.

Nauczanie zdalne wprowadzono 26 marca. Zapytaliśmy nauczycieli, jak minął miesiąc lekcji online. Odpowiedzi pedagogów w artykule: Mija miesiąc nauki zdalnej. Nauczyciele są wyczerpani: Czy wysiłek nie poszedł na marne?

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą w nauce. Przydatne dla uczniów i studentów
Więcej o: