Kiedy dzieci wrócą do szkół? Morawiecki proponuje kilka etapów. Kto wróci jako pierwszy?

Szkoły i uczelnie w Polsce są oficjalnie zamknięte do 26 kwietnia. Premier Mateusz Morawiecki 21 kwietnia podczas konferencji prasowej zapowiedział, że dzieci do szkół będą mogły wrócić "w drugim bądź trzecim etapie uwalniania gospodarki". Co to oznacza?

Premier Mateusz Morawiecki o powrocie dzieci do szkól

We wtorek 21 kwietnia odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier Jadwigi Emilewicz i Marleny Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Podczas konferencji dziennikarz zapytał premiera Morawieckiego, czy rząd planuje powrót zasiłków dla rodziców dzieci, które ukończyły ósmy rok życia.

W odniesieniu do zasiłku opiekuńczego, cały czas stosujemy taką samą zasadę, która jest zasadą kodeksową po to, żeby w dłuższej perspektywie dać pewne możliwości osobom, które nie mogą zostawić swoich dzieci w domu. Dlatego zasygnalizowaliśmy wypracowanie mechanizmu możliwości pozostawiania dzieci małych i do lat 10-12 w szkołach lub przedszkolach pod opieką. Do tego mechanizmu dojdzie w drugim, bądź trzecim etapie uwalniania gospodarki.

- odpowiedział premier, dodając, że szczegóły mechanizmu przedstawi w stosownym czasie, na pewno przed końcem kwietnia.

Zobacz wideo Szef MEN podkreśla, że to nie jest czas na wypoczynek, a na nadrabianie zaległości

Kiedy dzieci wrócą do szkół?

Szef MEN Dariusz Piontkowski wystąpił również 21 kwietnia, w programie "Kwadrans polityczny". W rozmowie z Krzysztofem Ziemcem, minister powiedział, kiedy zostanie podjęta decyzja w sprawie powrotu uczniów i studentów do tradycyjnego nauczania.

Na ten moment nie wiemy, kiedy dzieci wrócą do szkół. Będzie od tego zależało przede wszystkim, jak będzie rozwijać się epidemia. Bez wskazań ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, na pewno nie będzie można podjąć takiej decyzji. Za kilka dni będziemy informowali państwa o podjętej decyzji. Oczywiście rozmawiamy z ministrem zdrowia i panem premierem i pod koniec tygodnia ogłosimy co dalej ze szkołami.

Minister Edukacji przyznał też, że niedługo zostanie podjęta decyzja o kolejnym przedłużeniu zamknięcia szkół. 16 kwietnia na stronie rządowej pojawiła się mapa odmrażania gospodarki z rozpisanymi czterema etapami. Minister zapowiedział, że bardzo możliwe, że taka mapa powstanie również w odniesieniu do powrotu do tradycyjnego nauczania. Szef MEN wspomniał również o możliwym etapowym powrocie dzieci do szkół.

Jest to jeden z możliwych wariantów, wydaje mi się, że tym pierwszym, który będziemy próbowali realizować, jest ten, o którym mówił pan Minister Szumowski z Panem Premierem, aby w pierwszej kolejności doprowadzić do tego, aby przynajmniej część dzieci w wieku przedszkolnym wróciła pod opiekę nauczycieli

Minister Piontkowski udzielił też ostatnio wywiadu w Programie 1 Polskiego Radia. Minister został zapytany o to, czy żłobki i przedszkola będą wracały do funkcjonowania na zasadzie pełnej pracy dydaktycznej.

W przypadku żłobków trudno mówić o czymś więcej niż opieka nad dziećmi. W przypadku przedszkoli raczej będzie to na zasadzie głównie zajęć opiekuńczych, wychowawczych, ale nikt nie zabroni nauczycielom wprowadzać elementy dydaktyczne

Oprócz tego szef MEN powiedział, że w ramach trzeciego etapu łagodzenia obostrzeń, niektóre placówki wychowawcze mogą zostać otwarte wcześniej, by umożliwić rodzicom najmłodszych dzieci powrót do pracy.

Przeczytaj także: Zdalne nauczanie do 26 kwietnia. Co dalej? Nauczyciele apelują do MEN

Więcej o: