Matura i egzamin ósmoklasisty 2020 przesunięte. Kiedy się odbędą?

Matura 2020, egzamin ósmoklasisty 2020. Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego, egzaminy dla tegorocznych ósmoklasistów i maturzystów zaplanowane były na kwiecień i maj. Podjęto decyzję o przesunięciu tych terminów.

Matura 2020 i egzamin ósmoklasisty nie odbędą się w pierwotnym terminie. Taki komunikat podał we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. 

Przesuwamy egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasisty. Na pewno poinformujemy na trzy tygodnie wcześniej, kiedy się odbędą. Najpewniej w drugiej połowie czerwca

- powiedział na konferencji Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki przekazał, że decyzję o zmianie terminu matur i egzaminów ósmoklasisty podjęto w oparciu o konsultacje z nauczycielami, dyrektorami i uczniami. Podczas tej samej konferencji szef rządu poinformował, że zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków zostaje wydłużone (zobacz: Szkoła dalej zamknięta. Zdalne nauczanie do 26 kwietnia). 

Dariusz Piontkowski, który także występował na konferencji podziękował nauczycielom za zaangażowanie w nauczanie online. Potem zwrócił się bezpośrednio do tegorocznych maturzystów i ósmoklasistów.

Kochani, wiemy, że macie ogromny stres, bo nie wiecie, kiedy będzie egzamin, jak się do niego przygotować. Chcemy, żebyście mieli dodatkowy czas na przygotowanie, dlatego o nowym terminie poinformujemy przynajmniej trzytygodniowym lub miesięcznym wyprzedzeniem.

Piontkowski zaapelował, żeby uczniowie dodatkowy czas wykorzystali na naukę. 

Matura 2020. Apel o przełożenie egzaminów

O odwołanie tegorocznych egzaminów apelował m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego. W liście skierowanym do Ministerstwa Edukacji Narodowej zaznaczono, że najważniejsza jest ochrona życia i zdrowia uczniów, ich rodzin i pracowników oświaty. Komunikaty dotyczące tegorocznych egzaminów regularnie pojawiały się na stronie ZNP.

Panie Premierze, 350 tys. ósmoklasistów czeka na pana decyzję, co z ich egzaminem. Nie można bawić się emocjami tysięcy młodych ludzi! Oczekujemy decyzji

- to słowa Sławomira Broniarza, prezesa ZNP z wtorkowego apelu.

Petycję o odwołanie tegorocznego egzaminu maturalnego napisali także uczniowie. Jej autorzy podkreślali, że przełożenie matur "nie jest komfortowym rozwiązaniem, lecz mając na uwadze dobro szkół, należy podjąć odpowiedzialne decyzje, które dotyczą setek tysięcy młodych ludzi".

Próbne egzaminy przez internet

Próbne egzaminy - zarówno ósmoklasisty, jak i matura - odbywały się w tym roku przez internet. Były dla chętnych, uczniowie rozwiązywali je w domach. Arkusze do próbnej matury były tymi, które wykorzystywano w ubiegłych latach. Przeczytaj: Próbne matury takie same, jak w ubiegłych latach. Dyrektor CKE: Na opracowanie materiału było kilka dni

Zobacz wideo Szef MEN podkreśla, że to nie jest czas na wypoczynek, a na nadrabianie zaległości
Więcej o: